Quinta-feira, 19/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kuriozitet rreth semundjeve dhe trupit te njeriut ,interesante

Kuriozitet rreth semundjeve dhe trupit te njeriut ,interesante
10 kuriozitete rreth semundjeve dhe struktures molekulare
1. Me shume se 90% e semundjeve jane shkaktuar apo komplikuar nga stresi. Shume semundje te tilla si depresioni, presioni i larte i gjakut, probleme te zemres, shpesh shkaktohen nga nje stres i forte.

2. E hena eshte dita e javes, ne te cilen rreziku i infarktit kardiak eshte me i larte. Nje studim, i cili zgjati 10 vjet ka treguar se me shume se 20% e vdekjeve nga ataku ne zemer ndodh te henen. Hulumtuesit besojne se shkaku eshte nje perzierje ne mes te relaksimit dhe argetimit gjate fundjaves me stresin kur ata rikthehen per te punuar.

3. Nje djegie e lehte, si ajo qe merrni ne plazh, mund te demtoje enet e gjakut shume seriozisht. Dhe koha e rikuperimit mund te zgjase 4 deri ne 15 muaj. 69.

4. Cdo centimeter e lekures eshte e banuar nga rreth 12.6 milion baktere. Shumica e tyre jane te pademshme apo per te na ndihmuar per te qene ne forme.

5. Cdo qenie njerezore “ndryshon” lekuren nje here ne cdo 27 muaj. Lekura mbron organet tona te brendshme, dhe eshte thelbesore qe gjithmone mbetet e gjalle dhe e forte, duke u rigjeneruar nje here ne muaj apo me shume.

6. Cdo minute ne trupin tone vdesin njeqind milion qeliza. Pothuajse asgje nese mendojme se perbehet nga 10-50 trilion qeliza.

7. Qelizat e kuqe te gjakut prodhohen nga palca e eshtrave te kuq, por ne melci prodhohen nga fetusi dhe merzi.

8. Trupi yne ka mjaft hekur, aq sa per te prodhuar nje gozhde rreth 8 cm.

9. Lloji me i zakonshem i gjakut eshte grupi “0”, me i rralle eshte A-H. Ky i fundit u zbulua kohet e fundit ne nje familje te Bombeit dhe si i tille eshte quajtur edhe “Fenotipi i Bombeit”. Gjendet ne vetem 100 njerez ne mbare boten.

10. Ngjyra e kuqe tipike e buzeve vjen nga perqendrimi i larte i kapilareve te vegjel qe jane te pasura me oksigjen. Kjo shpjegon pse buzet jane te zbehta dhe te dobeta kur eshte ftohte; ngjyra e buzeve tona behet blu

(Visited 238 times, 1 visits today)