Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kurat popullore per hernien diskale dhe nervin shiatik

Kurat popullore per hernien diskale dhe nervin shiatik

Mjekim popullor per semundjen

Per te permiresuar dhimbjet e shpines dhe nervin shiatik, duhet te merrni 20 gjethe te njoma te Urthit. E zieni ne 4 gota uje per 20 minuta. Pasi kullohet, pini nje filxhan çaji ne mengjes esell dhe 1 filxhan çaji para gjumit te embelsuar me pak mjalte. Kura vazhdon 1 muaj. Nderkohe qe prej vitesh aplikoj fizioterapine kineze, masazh me akull dhe vaj per hernien diskale, nervin shiatik, spondiloatroze te qafes dhe lumbare te shpines, qe ka pasur sukses ne kete drejtim. Çdo i semure duhet te beje 10-15 dite masazh çdo dite, nga 30 minuta seanca.

Per nervin shiatik merrni 100 grame tinture jodio, 30 grame vaj gruri, 4 luge gjelle me vaj ulliri, 1 luge gjelle me naftaline, 30 tableta aspirina, 1 kuti rozmarine te njome. I perzieni ne nje ene se bashku dhe lihen ne qetesi per 5 ore. Behet nje forme pomade per lyerje pastaj çdo dite. Me kete i behet masazh kembes per 15-20 minuta, atje ku eshte ngacmuar nervi shiatik. Kjo vazhdon 7-10 dite rresht. Merrni 20 grame kore shelgu, gjethe dhe sythe meshtekne, 10 grame lule shtogu, pak lule bliri, gjethe hithri si edhe keputje.

Pasi imtesohen mire dhe perzien, merrni 1 luge nga kjo perzierje dhe e zieni ne nje ene me kapak te mbyllur per 5 minuta, me 200 ml uje. Pas 10 minutash hiqet nga zjarri, kullohet dhe pihet sa me i ngrohte. Nese dhimbjet e nervit shiatik jane te forta, nga perzierja merrni 4 luge, dhe i vloni 5 minuta ne gjysme litri uje. Pas 10 minutash largohet nga zjarri, kullohet, embelsohet me pak mjalte dhe pihet çdo 2 ore nga 1 gote çaj, por te jete sa me i nxehte. Merrni 2-3 kallinj nga bredhi i bardhe. Pervelojeni me 200 ml uje te sapovaluar. Pas 2 oresh kullohet. embelsojeni pak me mjalte dhe pijeni te ngrohte ne mengjes esell dhe mbremje vone, nga nje gote çaji.

Mjekesia Bimore Arabe per kurat me bime natyrore

Nervi shiatik eshte ai nerv qe inervon muskujt e pasme te kofshes dhe te kercit. Shtypja e ketij nervi nga nje hernie diskale qe del nepermjet vertebres se 5-te lumbare dhe te pares sakrale (L 5- S 1), jep dhimbje qe perhapet ne te gjithe pjesen ku kalon ai. Kur hernia diskale del nepermjet vertebres se 4-et lumbare, dhe vertebres se 5-te lumbare, ajo shtyp nervin e 5-te lumbar dhe vertebres se 1-re sakrale (S 1). Simptomat e kesaj semundje jane: mpirja e gjymtyreve te poshtem (kembeve), dhembje e forte dhe pamundesi ecje ne distanca te gjata. Shkaqet me te rendesishme te kesaj semundje jane: malcimi i nervit shiatik dhe rreshqitja kercore (hernia diskale) qe shkakton shtypjen e ketij nervi.

Ilaçi per semundjen e nervit shiatik:

1. Ngrenia e nje luge te vogel nga farat e bimes (harmel peganum – african rue), te bluara imet, nje here ne dite esell ne mengjes, per 12 dite rresht.
2. Ngrenia e nje luge te madhe nga pjalma e mbledhur nga bletet, dy here ne dite: nje luge para dreke me gjysem ore dhe nje luge para darke me gjysem ore. Pjalma e bleteve shquhet per permbajtjen e grupit te vitaminave (B), nje vitamine shume e rendesishme per shendetin nervor. Por nese kjo semundje eshte shkaktuar nga rreshqitja kercore (hernia diskale), atehere ilaçi per te eshte ky:

– Levorja e bimes (Common caper bush; Latinisht: Capparis spinosa) duke e perdorur ne forme komprese ne qendren e dhimbjes, per 20 minuta. Kjo gje duhet te vazhdoje 10 dite rresht. Terheqim verejtjen se levorja e kesaj bime konsiderohet prej bimeve te nxehta (qe ka veprim nxehes ne organizmin e njeriut) dhe perdorimi i saj per me shume se 10 dite eshte gabim. Menyra e pergatitjes se kompreses eshte kjo: Bluhet nje sasi e mjaftueshme nga lekura e njome bimes dhe vendoset mbi vendin e dhimbjes.

Disa te dhena nga shkenca

Degjenerimi i diskut inter-vertebral ndodh tek te gjithe njerezit dhe lidhet padyshim me moshen. Tek femija, disqet jane shume te pasur me uje dhe pak nga pak ato behen me fibra per t’ju adaptuar rritjes se shtylles kurrizore dhe shtimit te peshes trupore. Tek i rrituri, disku fillon te rrenohet, pra degjenerohet pak ose shume me shpejtesi, çka varet nga personi. Kjo vihet re me shume tek burrat se sa tek grate. Kur disku inter-vertebral eshte i tejperdorur dhe i holluar ai nuk mund te luaje rolin e tij si amortizator natyral. Nga nje studim i bere ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes pohohet se 40 % e popullsise mbi 60 vjeç kane dhimbje shiatike. Por problemet diskale jane nje problem edhe per Evropen perendimore. Hernia diskale shkaktohet nga shkaqet e mjedisit, stresi, obeziteti, pirja e duhanit dhe renia psikologjike. Por duhet thene se ne te shumten e rasteve mjeket e lidhin shiatikun me disqet inter-vertebrale. Zbulimet e shkencetareve amerikane dhe finlandeze pohojne se mutacioni (deformomi) gjenetik ne 171 finlandeze qe u moren ne studim dhe qe vuanin nga shiatiku, ishte 12.2%, ndersa ne nje grup personash prej 321 vetash dhe qe nuk vuanin nga shiatiku, ky mutacion gjenetik ishte ne 4,7%.

Finlanda eshte vendi i vetem ku frekuenca e kesaj semundjeje eshte studiuar ne shkalle kombetare. Sipas nje ankete te bere ne 8000 veta, te semuret me shiatik perbenin meshkuj perbenin 5.1%, ndersa femra perbenin 3,7%. Le te kthehemi ne vendin tone e te shikojme se kush eshte situata. Rreth 800 persona ne vit ekzaminohen si individe qe vuajne nga hernia diskale, ku gjysma, pra rreth 400 vete ne gjendje te rende dhe qe i nenshtrohen nderhyrjes kirurgjikale. Personat me te prekur jane shoferet, punetoret e krahut dhe punonjesi e zyrave.

Trajtimit i kesaj semundjeje ne vendin tone

Kjo semundje mund te trajtohet ne dy menyra, pra me nderhyrje kirurgjikale, e cila realizohet ne rastet kur hernia diskale eshte e renduar dhe me shume dhimbje, me mpirje te forta dhe humbje te funksioneve te ndryshme. Menyra tjeter e trajtimit te saj eshte ajo konservative qe do te thote trajtim medikamentoz dhe fizioterapeutik. Ne kete rast pacienti i nenshtrohet paralelisht kurave te ndryshme, sipas shkalleve medikamentoze dhe edukimit postural (korrigjim i drejtqendrimit te kolones), i cili konsiston ne forcimin dhe arritjen e simetrise se kolones nepermjet muskujve dhe grupeve muskujve te ndryshem. Nje tjeter menyre e trajtimit fizioterapeutik eshte edhe terapite pasive per kolonen, transaksionet e ndryshme te kolones, elektroterapite e ndryshme te cilat permiresojne inevimin e muskujve dhe lehtesimin maksimal te dhimbjeve. Nje pjese tjeter shume e rendesishme e trajtimit te konservator eshte pergatitja dhe keshillimi verbal te pacienteve.

Kete te fundit keshillohen se si duhet te sillen gjate aktiviteteve fizike te jetes se tyre te perditshme. Ne kete menyre, ata duhet te eliminojne peshat e renda. Gjate puneve te ndryshme qe kane te bejne me ngritje peshash ata duhet te realizojne nje balancim te tyre ne te dy anet, ne menyre qe te krijohet ekuiliber dhe te shmangen demet apo dhimbjet e kolones. Per drejtuesit e automjeteve dhe pasagjeret qe kryejne udhetime te gjata, keshillohet qe te perdorin jasteke te ndryshem, por gjithmone te bute, ne menyre qe te sigurojne drejtqendrimin e duhur. Po ashtu, pacientet te cilet kryejne pune zyrtare, ku vendqendrimi ne pjesen me te madhe te kohes eshte ne karrige, keshillohet qe te perdorin karrige rrotulluese dhe legeni te pozicionohet nje pellembe siper gjurit, pra jo nje pozicionim jo vertikal. Nderkohe, qe gjate kohes qe keta pacientet ose individe te tjere te paprekur nga hernia diskale jane te shtrire duhet te kene parasysh qe krevati te jete i forte dhe mundesisht ortopedik qe te mos lejoje asimetrine e mundshme te kolones. Keto jane disa nga keshillat kryesore qe pacientet e prekur nga semundja ne fjale duhet t’u kushtojne vemendje te larte. Sigurisht, qe trajtimi dhe keshillimi i metejshem behet ne klinika dhe nen kujdesin e mjekut specialist./gatuajshendetshem.com/

(Visited 694 times, 5 visits today)