Domingo, 13/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kurani eshte sherim dhe meshire per besimtaret

Kurani eshte sherim dhe meshire per besimtaret

Qysh nga koha e Sulejmanit alejhis salatu ve selam e deri ne Diten e Mahsherit, njerezit do ndeshen me keto vepra shejtanore, andaj njerezit e sidomos besimtaret e drejte duhet te jene gjithemone te kujdesshem ne kete ceshtje dhe te rruhen me sa te munden qe djajte mos tju afrohen, dhe nese i kaplon ndonje e keqe mos te dorezohen kurre se sihri dhe magjia kane kapluar edhe Profetin a.s. qe dmth ne skemi pse te ndihemi me imune.

Jorastesisht dy suret e fundit kane zbritur mu per ate qellim andaj dhe ne se pari duhet te mesojme se preventiva eshte ilaci me i mire. Por edhe nese njeriun e godet nej e e keqe e ketij lloji, duhet ta dije qe sherimin mund ta gjeje vetem se tek Allahu dhe me metodat qe Ai i ka lejuar. Shume njerez mashtrohen duke kerkuar ndihme tek fallxhore e sihirbaze qe ne te vertete vetem se e veshtiresojne gjendjen e tyre pasi i shkelin urdhrat dhe dispozitat e Krijuesit. Mjekimi me rukje eshte i vecante per semundjet qe kane te bejne me renien mesysh, sihrin apo ngacmimin e xhineve, pasi me kete lloj mjekimi , me lejen e Allahut [subhanehu ue teala], eshte i dobishem per cdo semundje. Kete e vertetojne ajetet ne vazhdim : ” Ne te shpallem Kuranin qe eshte sherim dhe meshire per besimtaret”

 

(Visited 170 times, 1 visits today)
Top