Segunda-feira, 23/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kur keni deshire per te ngrene nje ushqim te caktuar, shikoni se per cfare keni nevoje ne te vertete

Kur keni deshire per te ngrene nje ushqim te caktuar, shikoni se per cfare keni nevoje ne te vertete

Kur keni deshire per te ngrene nje ushqim te caktuar, shikoni se per cfare keni nevoje ne te vertete. Orientohuni me kete tabele.
– Kur jeni deshire te hani cokollata, trupi juaj ka nevoje per magnez, keshtu qe zgjidhni te hani arra, fara, fruta dhe perime.
– Kur keni deshire te hani ushqime te sheqerosura, trupi juaj ka nevoje per krom, karbon, fosfor, sulfur, triptofan keshtu qe zgjidhni brokoli, rrush, djath, pule, laker, lulelaker, patate te embla, spinaq etj.
– Kur keni deshire te hani buke dhe makarona, ju keni nevoje per azot, prandaj mund te zgjidhni te hani ushqime te pasura me proteina mish , peshk bizele etj.
– Kur keni deshire te hani ushqime me yndyre, trupi juaj ka nevoje per kalcium dhe ju mund te hani qumesht, djath, perime me ngjyre jeshile.
– Kur keni deshire te hani ushqime te kripura, trupi juaj ka nevoje per klor dhe silic dhe ju mund te konsumoni qumesht dhie, peshk, arra dhe bajame.

(Visited 479 times, 1 visits today)