Segunda-feira, 23/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

KUMESHTA

KUMESHTA

kumshta

Kumeshta përmban shumë substanca të rëndësishme si jod, kalium, kalcium,narijum,hekur, bakër, zink, kobalt, mangan, fosforit dhe proteina. Përbërësit e proteinave te kumshtës jepin një ndjenjë të ngopjes, dhe jane te pasur me vitaminë B. Proteinat e kumshtës shërbejë si mbështetje për shërimin e arterosklorozes, Parkinsonit dhe Alzheimerit , dhe kan efekt parandalues në zhvillimin e kancerit te gjirit dhe kancerit të zorrës së trashë. Kumeshta eshte e pasur me enzima te nevojshme per sintezen e enzimave të mëlçisë dhe organeve tjera.
Ndihmon ne pastrimin e mushkrive, veshkave,smundjeve te gjakut. keshillohet jasht mase per diabetiket, te semuret me te ftohte, ata qe vuajn nga tensioni.
Gjithashtu gjiza pa kripe qe del nga hirra e djathit eshte ushqim kampion i pasur me proteina. Super rigjenerues i organizmit. do te keni edhe nje perforcim te rrenjes se flokeve.
Për prodhimin e kumeshtës është shumë e rëndësishme higjiena.

.2 L hirre djathi
4-5 lugë kos

Përgatitja:

Hirrën e djathit e vlojmë dhe e lëmë të ftohët. Hirres së vakët ia shtojmë 4-5 lugë kos pastaj enën e mbështjellim me mbules kuzhine dhe e lëmë ashtu per 3-4 orë . Hirren e fermentuar e derdhim ne shishe dhe e leme ne frigorifer. Kumështa sherbehet e ftohte.

(Visited 545 times, 2 visits today)
Top