Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kumeshta për cka t’a përdorim dhe si t’a pregadisim?

Kumeshta për cka t’a përdorim dhe si t’a pregadisim?

Kumeshta përmban shumë substanca të rëndësishme si jod, kalium, kalcium,narijum,hekur, bakër, zink, kobalt, mangan, fosforit dhe proteina. Përbërësit e proteinave te kumshtës jepin një ndjenjë të ngopjes, dhe jane te pasur me vitaminë B. Proteinat e kumshtës shërbejë si mbështetje për shërimin e arterosklorozes, Parkinsonit dhe Alzheimerit , dhe kan efekt parandalues në zhvillimin e kancerit te gjirit dhe kancerit të zorrës së trashë. Kumeshta eshte e pasur me enzima te nevojshme per sintezen e enzimave të mëlçisë dhe organeve tjera.
Ndihmon ne pastrimin e mushkrive, veshkave,smundjeve te gjakut. keshillohet jasht mase per diabetiket, te semuret me te ftohte, ata qe vuajn nga tensioni.
Gjithashtu gjiza pa kripe qe del nga hirra e djathit eshte ushqim kampion i pasur me proteina. Super rigjenerues i organizmit. do te keni edhe nje perforcim te rrenjes se flokeve.
Për prodhimin e kumeshtës është shumë e rëndësishme higjiena.

2 L hirre djathi
4-5 lugë kos

Përgatitja:

Hirrën e djathit e vlojmë dhe e lëmë të ftohët. Hirres së vakët ia shtojmë 4-5 lugë kos pastaj enën e mbështjellim me mbules kuzhine dhe e lëmë ashtu per 3-4 orë . Hirren e fermentuar e derdhim ne shishe dhe e leme ne frigorifer. Kumështa sherbehet e ftohte.

 

(Visited 411 times, 1 visits today)
Top