Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Kujtoji te mirat, mos u merzit per sprovat !

Kujtoji te mirat, mos u merzit per sprovat !
Kujtoji te mirat, mos u merzit per sprovat !

Dhjete gjera per te menduar thelle:

1.Mbaje ne mend se Zoti yt i fal ata qe i kerkojne falje dhe Ai e pranon pendimin e atyre qe pendohen dhe i pranon ata qe i kthehen.

2.Meshiroj te dobetit dhe ti do te jesh e lumtur;ndihmoj te nevojshmit dhe ti do te jesh mire,mos mbaj urrejtje dhe ti do te jesh e shendetshme.

3.Behu optimiste,sepse Allahu eshte me ty,dhe engjejt luten per faljen tende dhe Xheneti te pret.

4.Fshij lotet,mendo mire per Zotin tend dhe hiqi brengat duke kujtuar te mirat qe Allahu te ka dhene.

5.Mos mendo se kjo bote eshte perfekte per ndokend.Nuk ka asnje njeri ne faqe te dheut qe merr krejt ate qe deshiron ose qe eshte i lire nga krejt llojet e problemeve.

6.Behu si nje peme e gjate ne qellimet tua;nese dikush i hedh nje gur,ajo thjesht lejon frutat e saj te bien.

7.A ke degjuar ndonjehere se merzitja ia ka kthyer dikujt ate qe i ka humbur ose brengosja i ka permiresuar gabimet?Atehere pse te merzitesh?

8.Mos prit probleme dhe fatkeqesi,mirepo prit paqe,siguri dhe shendet te mire,nese do Allahu.

9.Shuaj flaket e urrejtjes nga zemra,duke falur cdokend qe te ka lenduar.

10.Gusli,abdesi,misvaku dhe te qenit te organizuar jane barera efektive per te gjitha llojet e shqetsimeve dhe brengave