Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Korigjimi i renies se flokeve (Foto porosi)

Korigjimi i renies se flokeve (Foto porosi)

Korigjimi i renies se flokeve

renie e flokeve

Vitamina ”H” apo zakonishte e quajtur Biotine (apo vitamina e rritjes se flokeve) eshte nje vitamine e tretshme ne uje e cila gjendet si perberes ne shume ushqime. Kjo eshte nje lende ushqyese qe i mban te shendetshme floket, lekuren, syte dhe disa organe te tjera.

Nje i rritur ka nevoje per 30 mcg biotine ne dite.
Ushqimet qe jane BURIM i kesaj vitamine jane:
1. Melqia
2.Vezet
3.Sardelet
4.Shpendet
5.Avokado, lulelaker, kerpudha, mjeder, banane, qumesht, arra, kikirika, bajame, soje, fasule dhe bishtajore, buke te grunjt.

Nje kombinim i vitaminave biotin dhe te tjera si acidi folik, Vitamina ”A”, ”C” dhe ”D”
jane thene te jene te dobishme per problemet e flokeve.

Pershtati: Mjekesia Islame

* S H P E R N D A J E *

Tags: