Segunda-feira, 24/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Koriander (Coriandrum Sativum)

Koriander (Coriandrum Sativum)

koriander

KORIANDER.
(Coriandrum Sativum)
Nga përdorimi i koriandër përfiton lëkura, flokët dhe shëndeti i përgjithshëm. Ndihmon tretjen dhe në trajtimin e natyrshëm të çrregullimeve të traktit urinar. Për më tepër, koriandër është i dobishëm në trajtimin e alergjive dhe infeksioneve të shkaktuara nga kërpudhat dhe bakteret.
Kur përdoret si erëz në përgatitjet e kuzhinës, ajo ndihmon për të shmangur helmimin ushqimor. Për më tepër, koriandër shton një shije të dallueshme në gatimet.

Si erez perdoren farerat e bluara te cilat permbajne nje vaj eterik qe quhet linalol. zakonisht perdoret ne gjellet me patate, ne gatimet me vere dhe qepe (comlek), ne industrine e sallameve, ullinjve te kripur, marinadave,superave me zarzavate etj. Gjen perdorim edhe ne parfumeri dhe industrine e sapunit.
Si edhe erezat e tjera ka edhe veprime mjekesore, permireson veprimtarine e aparatit tretes, shtimin e oreksit, per largimin e gazrave, shtimin e lengut gastrik ne stomak, ndihmon kunder kolitit kronik dhe vepron edhe si laksative. Per keto qellime merret ne forme valese me uje dhe pihet si caj i embelsuar

(Visited 716 times, 1 visits today)
Top