Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Konsumimi i misrave

Konsumimi i misrave

10377632_606886706098037_4914911611619292719_n

Konsumimi i misrave 

Është i dobishëm për një sërë aspektesh të shëndetit, si për diabetin pasi përmban karbohidrate tepër rezistente të cilët ndikojnë në funksionin e insulinës, për trurin në sajë të vitaminës B që përmban më shumicë, misrat mbrojnë zorrën e trashë nga kanceri, po ashtu mbron dhe shikimin pasi është i pasur me luteinë dhe beta-karroten.

Por duhet të tregojmë kujdes për mistrat e pjekur sidomos nga ato në rrugë, sepse ato shpesh digjen duke përmbajnë substanca të transformuara, që janë të dëmshme për stomakun. Prandaj edhe nga dietologët rekomandohet konsumimi i misrave të zier, në sallata ose në supra.

(Visited 124 times, 1 visits today)