Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kollitja

Kollitja

kollitja

Nuk mund të jetë një përvojë ose ndjenjë sikurse problemet e tjera shëndetësore të zakonshme që përballeni, sepse kollitja mund të shkaktojë nervozizëm dhe frustrim dhe përveq çrregullimeve të gjumit ai po ashtu ndalon ekpozimet në tubime sociale. Kollitja karakterizohet nga tri grup: kollitja nën akute( që zgjatë për më pak se tre javë), sub akute( kollitja zgjatë prej 3-8 javë) dhe kronike ( zgjatë më tepër se 8 javë).

Këtu janë disa gjëra që ju ndihmojnë t’i lehtësoni sulmet e kollitjes. Megjithatë, nëse kolli vazhdon dhe ju keni temperaturë e shoqëruar së bashku edhe me simptoma, ju duhet të ndaloni me vet mjekimin dhe të merrni ndihmën e profesionistëve.

Mjalta
Konsumojeni një lugë mjaltë dhe gëlltiteni atë deri tek fyti, dhe kështu kujdesuni që ta lyeni fytin në mënyrë të qetë. Përzijeni mjaltën me një lugë lëng limoni, ndihmon edhe më shumë fytin.

Avulli
Kthejeni ujin e nxehtë në dush, dhe merrni frymë nga avulli. Shtoni disa pika vaj eukalipt dhe ajo mund të ndihmojë që hundët të rrjedhin. Kjo metodë do ju ndihmojë shumë sidomos nëse keni sinusët.

Reflekset
Nervat tona në fund të këmbëve. Prandaj, një masazh nën gishtin e madh të këmbës duke i mbajtur prapa gishtërinjtë e tjerë duke aplikuar presion me gishtin tuaj. Në fund fshini këmbët.

Uji
Duhet të pini shumë ujë. Kjo do të ndihmojë në masë të madhe që të eliminoni sulmet e kollitjes. Pini çaj të nxehtë me mjaltë ose lëng limoni, kjo do të ndihmojë që fyti juaj të mos thahet.

(Visited 634 times, 1 visits today)