Terça-feira, 24/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kjo është pija më e shëndetshme që keni dëgjuar ndonjëherë: Bëni një shurup në shtëpi nga aronia!

Kjo është pija më e shëndetshme që keni dëgjuar ndonjëherë: Bëni një shurup në shtëpi nga aronia!

Aronia është një burim i pashtershëm i shëndetit dhe shërim për shumë sëmundje, dhe ky shurup do të bëjë mrekulli për ju …

Më shpesh nga aronia përgatit shurup dhe lëng, edhe pse ka amvise që përdorin përzierjen e mbetur për përgatitjen e këtyrëve pijeve për të bërë reçel të shijshëm.

Megjithëse shurupi dhe lëngu nga aronia mund të blihen edhe në dyqane, sigurisht të përgatitet në shtëpi është më e shëndetshme dhe e shijshme. Receta për përgatitjen e këtij shurupi është shumë e thjeshtë, kështu që nuk ka arsye për t’u shqetësuar dhe nuk merr shumë kohë.

Si ta përgatitim shurupin?

Shurup Aronia:
Nëse dëshironi të përgatitni shurup nga aronia, do t’ju duhet 4 kilogramë aroni (të freskëta ose të ngrira). Përveç kësaj, do t’ju duhet gjithashtu: 2 kg sheqer, 2 litra ujë dhe 2 lëng limoni. Kjo është masa themelore e shurupit të bërë në shtëpi nga aronia, të cilat ju mund të rriteni nëse keni nevojë.

Përgatitjet në parim është shumë e thjeshtë: përzieni sheqerin dhe ujin në në një enë gatimi dhe vëndoseni në një shporet me temperaturë mesatare derisa sheqeri të shkriret, dmth., Derisa të fillojë të vloje uji, e cila është rreth 15 minuta. Pastaj shtoni aroninë dhe lere të vlojë. Prej momentit të fillimit të vlimit, përzierja duhet të vlojë për 5 deri në 10 minuta. Mos harroni vazhdimisht ta përzieni. Pastaj lereni që të ftohet plotësisht.

Kur shurupi i aronisë është ftohur plotësisht, shtypeni përmes një garzë ose sitë dhe lëreni kokërrat të qëndrojnë aty. Pas kësaj, përzieni kokërrat, mundësisht përmes garzës. Pastaj të gjitha përzieni së bashku, kështu që shurupi i fituar i aronisë vëndoseni përsëri të vloje. Pasi të fillojë të vloje, hiqni atë nga shporeti dhe shtoni lëngun e limonit dhe përzierni të gjitha së bashku.

Shurupin e fituar nga aronia menjëherë e vendosim në shishe të sterilizuara, të ngrohta. Nga kjo masë, në parim, fitohen rreth 2 litra shurup nga Aronia.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/
(Visited 154 times, 1 visits today)
Top