Quarta-feira’, 18/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Keto jane rreziqet qe tregojne mungesen e kalciumit ne trupin tuaj

Keto jane rreziqet qe tregojne mungesen e kalciumit ne trupin tuaj

Shenjat dhe rreziqet e mungesës së kalciumit
Qe ne femijeri na është thënë të pimë qumësht për të rritur kockat e forta. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë rekomandohet 1,000 mg për burrat dhe gratë e moshës 19-50 vjeç. Gratë mbi moshën 51 vjeç duhet të synojnë 1,200 mg në ditë dhe burrat mbi 71 vjeç duhet të bëjnë të njëjtën gjë.

Mangësitë e kalciumit mund të jenë të rrezikshme. Medical News paralajmëron dietat e ulëta në kalcium mund të shkaktojnë që trupi të lëshojë një hormon të njohur si PTH. Ky hormon thyen indet e eshtrave në mënyrë që të balancohet niveli i ulur i kalciumit në gjak.

Më poshtëjepen te detajuara shenjat dhe simptomat. Nëse mendoni se mund të keni mungesë kalciumi, bisedoni me mjekun tuaj për dietën tuaj dhe mundësinë e marrjes së sasise se duhur të përditshme.

1. Dhimbje këmbësh. Një zvogëlim i kalciumit mund të shkaktojë prishjen e nervave në spazma.

2.Mpirje. Një tjetër efekt i përfundimeve nervore eshte mpirje në duart dhe këmbët.

4. Thonjtë. Ashtu si dhëmbët dhe kockat, thonjtë ruajnë kalcium.Duhet te hani më shumë perime jeshile dhe ushqime të fortifikuara. Ju duhet të vini re një ndryshim në fortesine e thonjve.

5. Vështirësi në gjum.Kalciumi ndihmon në prodhimin e hormonit të gjumit melatonin dhe nivelet e kalciumit rriten kur trupi hyn në gjumë të thellë. Nëse nuk jeni në gjendje të arrini një gjendje të gjumit të thellë, mund të jeni duke vuajtur nga një mangësi e kalciumit.

6. Qëndrimi i perkulur. Kur kockat dobësohen për shkak të mungesës së kalciumit, trupi reagon duke u përkulur. Ju gjithashtu mund të vini re dhimbje në qafë dhe mbrapa.

7. Humbja e kujtesës. Simptomat neurologjike si humbja e kujtesës dhe halucinacionet mund të shpjegohen si shenja të mungesës së kalciumit.

8. Konfiskimet. Kalciumi është i rëndësishëm për funksionin e duhur të neurotransmetuesit dhe kontraktimet e muskujve.

©gatuajshendetshem/j.m.//

(Visited 725 times, 1 visits today)