Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Këto janë arsyet pse keni probleme me lëkurën, turbullirë mendore, aritmi dhe shumë shqetësime të tjera. Vetem me nje perberes keto semundje largohen

Këto janë arsyet pse keni probleme me lëkurën, turbullirë mendore, aritmi dhe shumë shqetësime të tjera. Vetem me nje perberes keto semundje largohen

Shumica e njerëzve e dinë se kalciumi është thelbësor për mbajtjen e kockave dhe të dhëmbëve të shëndoshë, por për çfarë tjetër është i mirë? Një mangësi e kalciumit mund të çojë në probleme të tjera që përfshijnë ngërçet e muskujve, paaftësinë për të fjetur, që shtohet gjithnjë e më shumë.

Plus, mungesa e kalciumit në trupin tuaj do të çojë në zvogëlimin e kockave tuaja dhe do shtojë rrezikun për thyerje. Simptomat e një mangesi së kalciumit janë: ritëm jonormal i zemrës, konvulsione, pezmatim i lëkurës, konfuzion mendor, mungesë oreksi, dhimbje muskulore, letargji, mpirje.

Çfarë mund të çojë në një mangësi të kalciumit?

Nëse po tregoni shenja të mungesës së kalciumit, përpiquni të shmangni këto sa herë që të mundeni:
1. Duhani
2. Alkooli
3. Ilaçet
4. Kafe
5. Pijet me gaz

Burimi: Simpleorganiclife
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 254 times, 1 visits today)