Sexta-feira, 27/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Këto 7 ushqime ndihmojnë stomakun e acaruar të kthehet në normalitet

Këto 7 ushqime ndihmojnë stomakun e acaruar të kthehet në normalitet

Fatkeqësitë e stomakut për shkak të mbingarkesës, stresit, apo një ushqimi keq mund të godasin në çdo moment të caktuar. Është mjaft ndjesi e pakëndshme që ka të bëjnë me çështjet e zorrëve.

Prandaj në të tilla raste është mirë të merrni ushqime të buta. Shumica e njerëzve dinë të shmangin shkaktarët si bulmeti, sheqeri, yndyrnat dhe alkooli, por sheqernat sintetike që gjenden në ushqime ultra të përpunuara mund të shkaktojnë probleme.

Këtu janë disa ushqime dhe pije që mund të shërojnë stomakun tuaj të acaruar:

1.Banane

Bananet janë fantastike sepse janë të lehta për tu tretur dhe konsiderohen jo-irrituese për stomakun dhe traktin e sipërm gastrointestinal.

2.Buka e bardhë

Në raste kur stomaku juaj është i irrituar nuk mund të qëndrojë bosh pasi mund të krijojë më shumë përzierje, sepse nuk ka asgjë në sistem për të thithur acidin e stomakut. Buka e bardhë e thekur është një ushqim i mirë që ndihmon në thithjen e acidit të stomakut.

3.Vezë

Vezë janë një alternativë më e lehtë për t’u tretur dhe një mënyrë e thjeshtë për të plotësuar nevojat tuaja të proteinave shumë shpejt.

4.Tërshërë

Kokrrat e tërshërës mund të lehtësojnë të gjitha sëmundjet e stomakut dhe të parandalojnë çdo shqetësim të zorrëve. Fibra e tretshme tërheq ujin në traktin tuaj të tretjes dhe lëviz ushqimin përmes trupit tuaj.

5.Domate

Ushqimet probiotike mund të ndihmojnë “karburantin” e baktereve e miqësorë në traktin GI.

6.Xhinxher

Çaji i xhinxherit, suplemente xhinxheri dhe vetë xhinxheri ndihmon në lehtësimin e të përzierave dhe të vjellave.

7.Ujë

Dehidrimi shpesh shkakton kapsllëk, pirja e pijeve si çaji, apo uji e ndihmojnë stomakun të qëndrojë i pastër.

 

 

 

(Visited 371 times, 1 visits today)