Quinta-feira, 30/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

KËSHILLA PËR TË QËNDRUAR I SHËNDETSHËM GJATË VERËS

KËSHILLA PËR TË QËNDRUAR I SHËNDETSHËM GJATË VERËS

 

1. Kujdesi ndaj nxehtësisë. Ujë, të pihen së paku 2 deri në 3 litra. Uji është një nga lëngjet më të mira që ndihmon në hidratimin e trupit, largon toksinat nga trupi dhe parandalon dehidrimin.
2. Mbrojtja nga ekspozimi ndaj të rrezeve Të diellit duke veshur rroba adekuate, larg kimikateve të tepruara.
3. Një program standard i ecjes dhe stërvitjes-rekreacionit në natyrë të pastër.
4. Begatitë e natyrës-frutat dhe perimet e freskëta sezonale.
5. Kohë e veçantë verore me familjen dhe miqtë, të cilët ndajnë kënaqësinë dhe afinitetin e shoqërimit.
6. Përdorimi i luleve dhe gjetheve natyrale (ose qese çaji) në kavanoz të mbushur me ujë të burimit në natyrë.
7. Shfrytëzimi i kohës për të thelluar elanin shpirtëror të nisur në pranverë, në përgatitje dhe planifikim.
8. Kohë për të përjetuar me të vërtetë, Natyrën!.
Përgatiti: Rrahman FERIZI

(Visited 110 times, 1 visits today)