Domingo, 13/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kerry: Vendbanimet izraelite janë jolegjitime

Kerry: Vendbanimet izraelite janë jolegjitime

kerry

Gjatë vizitës së tij në Palestinë, sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se vendbanimet izraelite në territoret e pushtuara palestineze janë jolegjitime, dhe i kërkoi Izraelit për të kufizuar ndërtimin e tyre.

“Më lejoni të theksoj këtë pike qëndrimi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës lidhur me vendbanimet izraelite në territoret e pushtuara palestineze. Ne i konsiderojmë ato të paligjshme,” tha Kerry.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Betlehem pas takimit të tij me presidentin palestinez Mahmud Abas, Kerry tha se kërkon kompromis nga të gjitha palët.

Kerry njoftoi gjithashtu se administrata amerikane do të ofrojë 75 milionë dollarë ndihma shtesë për të ndihmuar palestinezët që të ndërtojnë projekte të infrastrukturës. /mesazhi/

(Visited 62 times, 1 visits today)
Top