Quarta-feira’, 22/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

I kerkoi shokut disa te holla borxh por cfare ndodhi ne fakt….

I kerkoi shokut disa te holla borxh por cfare ndodhi ne fakt….

 

Tregon nje vella musliman:
E mora ne telefon nje vella dhe i kerkova disa te holla borxh (300 gini-valute egjiptiane), kisha shume nevoje dhe ishte shume urgjente. Vellau ma ktheu: me prit nja gjysem ore dhe do te jap pergjigje.
Pas gjysem ore e therras ne celular, ja, vellau kishte fikur celularin e tij, e provoj pas nje ore, perseri mbyllur edhe pas dy oresh perseri mbyllur. Ia shkrova nje sms duke i thene; “Nuk me duhen parate tua, skam nevoje tani, vetem hape telefonin, mos e mbaj mbyllur shkaku im”. Pas nje cerek ore, e provova perseri, e kishte hapur telefonin dhe mu pergjigj: Ku je, te takohemi…nderkohe me tha, prit pak se me erdhi nje sms, ta lexoje pastaj takohemi,. I kishte lexuar fjalet qe ia shkrova….m’u pergjigj me nje ze shume te bute: “Vella, me fal por kur me kerkove te holla borxh, une nuk kisha asnje grosh ne xhep, shkova e shita celularin tim te ri dhe bleva nje tjeter shume te vjeter dhe parate e mbetura i bera gati per TY i dashur vella..prandaj ku je, me trego te vij t’i sjelle parate.
Sa shok i mire!!
Mos paragjyko pa e ditur hallin e tjetrit.

Nga arabishtja: Z. Rushani

(Visited 193 times, 1 visits today)
Top