Segunda-feira, 6/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Keni thartirë në lukth, këto janë ushqimet që duhet ti evitoni

Keni thartirë në lukth, këto janë ushqimet që duhet ti evitoni

Nëse bëhet fjalë për një çrregullim të rastit pas një përtypjeje apo një refluks të vërtetë gastro-ezofageal, bezdia mund të jetë vërtet e padurueshme, por për të lehtësuar simptomat dhe për të përmirësuar shëndetin e zorrëve mjafton të limitoni ose të eliminoni disa ushqime.

Hapi i parë për të luftuar urthin ose refluksin acid është të mbajmë një ditar ushqimor, ku të raportojmë ushqimet e marra gjatë ditës dhe simptomat e shfaqura: në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë për të identifikuar ata që janë përgjegjës për këtë çrregullim dhe, eliminimin e tyre nga dieta (ose thjesht t’i kufizojmë ato), siç shpjegohet në faqen e internetit të Parandalimit.

Dhe ushqimet e para në rrezik janë agrumet:

Ananasi dhe portokallet

Janë me të vërtetë “shkaktarë” të konstatuar për urth, veçanërisht nëse konsumohen vetëm. Këshilla: për të mos hequr dorë nga përfitimet e agrumeve, i përdorni për të bërë ujë të aromatizuar, në mënyrë rigoroze pa flluska.

Pije dhe ujë të gazuar

Disa studime kanë treguar se karbonizimi (që është, reaksion kimik natyror që ndodh në praninë e ujit që përmban dioksid karboni në zgjidhje) mund të shkaktojë një sulm të refluksit acid.

Këshilla: në vend të pijeve të gazuara (duke përfshirë ujin) ju preferoni ujë pa flluska ose lëngje frutash.

Domate

Për ata që vuajnë nga urthi i përsëritur, aciditeti i domates nuk është shumë i mirë.

Këshilla: shmangni pastat klasike me salcë domate ose salcë marinara dhe preferoni, më tepër, makarona me pesto (pa hudhër).

Nenexhik

Megjithëse disa studime kanë treguar përfitime në rastin e inflamacionit të zorrëve dhe të përzierjes, për shkak të relaksimit të muskujve të traktit të zorrëve, nenexhikët megjithatë mund të rrisin simptomat e urthit. Këshilla: nëse refluksi nuk ju jep afat, pas pastave hiqni dorë edhe nga nenexhiku (ose çamçakëz me bazë menteje).

Çokollata

E trishtë, por e vërtetë: çokollata është një nga ushqimet më të këqija për ata që vuajnë nga refluksi acid. Këshilla: për t’iu dhënë një moment ëmbëlsie, provojeni me vanilje ose kanellë.

Ushqime të ngrira dhe të yndyrshme

Një tjetër ushqim i dëmshëm për ata që vuajnë nga urthi janë ushqimet me yndyrë të lartë ose të skuqura. Këshilla: zgjidhni ushqime që përmbajnë yndyrna të mira, të tilla si omega 3, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e zorrëve.

Hudhra dhe qepë

Simptomat e urthit nuk janë të njëjta për të gjithë: disa njerëz nuk mund të tolerojnë asgjë që i përket familjes allium, si qepë dhe hudhër. Këshilla: në këto raste, një alternativë e madhe për të lehtësuar bezdinë e padurueshme është xhenxhefili i freskët.

Çaj dhe kafe

Shkalla e lartë e aciditetit të çajit dhe kafesë, e kombinuar me kafeinë, mund të shkaktojë urth. Këshilla: kufizoni marrjen e këtyre dy pijeve në minimum dhe, kurdo që të jetë e mundur, përdorni çaj pa sheqer.

(Visited 83 times, 1 visits today)
Top