Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Keni rrathë të errët poshtë syve?!

Keni rrathë të errët poshtë syve?!

Keni rrathë të errët poshtë syve?! Ja çfarë problemesh keni në shëndet

Qarqet e errët poshtë syve nuk janë vetëm një problem estetik. Nëse ato nuk forohen si shkak i pagjumësisë apo i lodhjes dhe qëndrojnë gjatë mund të tregojnë se keni një nga këto probleme:

Hiperpigmentim: kjo gjendje krijohet kur gjaku i oksiduar në trup fillon të rrjedhë nga enët e gjakut rreth syve. Duhet parë nëse kjo gjendje shoqërohet me ënjtje apo jo. Në këto raste një dietë e pasur me vitamina dhe minerale do të ishte e domosdoshme.

Keni lëkurë të hollë: disa persona e kanë lëkurën e fytyrës më të hollë se të tjerët. Në këto raste, qarqet e errëta poshtë syve mund të jenë enët e gjakut që i tregon lëkura e hollë. Hollimi i lëkurës mund të jetë problem gjenetik ose mund të shkaktohet kur lëkura humbet elasticitetin e saj.

Alergji ose intolerancë ushqimore: sipas rezultateve të një studimi të bërë nga Klinika Mayo, qarqet e errëta poshtë syve janë rishtazi të lidhura me alergji të ndryshme ushqimore. Këto alergji ose intoleranca mund të vijnë nga kikirikët, qumështi, soja etj.

Niveli i ulët i hekurit në gjak: nëse qarqet e errëta poshtë syve nuk ju ikin asnjëherë dhe nëse keni simptoma të tilla si lodhje të vazhdueshme, marramendje, sistem të dobët imunitar etj, mund të tregojë se keni mungesë të hekurit në gjak. Hekuri është minerali kyç në ndikon në zhvillimin e hemoglobinës.

Burimi: Simply Organic Life/ shendeti+

(Visited 261 times, 1 visits today)