Domingo, 26/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Keni marramendje? Ja si ta largojeni me truk të thjeshtë

Keni marramendje? Ja si ta largojeni me truk të thjeshtë

Profesor i asociuar i Otolaringologjisë në Spitalin Universitar të Kolorados Carol Foster, M.D. ka dhënë këshillën që ju nevojitet për marramendjen (vertigon). Sipas një raporti të lajmeve të CBS Denver, kjo teknikë, e njohur si manovra e gjysmë skajshme, ka ndihmuar pacientët me vrull sa më afër si Denveri dhe sa i përket Arabisë Saudite.

Për të trajtuar vertigon, filloni duke u gjunjëzuar në gjunjë. Ktheni kokën tuaj për të parë në tavan, dhe pastaj vendoseni në tokë, sikur përgatiteni për të kryer një salto. Tjetra, kthejeni kokën për të parë me bërrylin e majtë. Ndaloni dhe merrni frymë derisa marramendja të ulet. Kthejeni kokën në qendër dhe ngrijeni atë në mënyrë që maja e kokës të jetë në përputhje me mbrapa. Uluni shpejt mbrapsht dhe frymë të relaksuar
Dr. Foster bën shaka duke thënë se ajo “shpreson të shpërbëjë çdo marramendje në botë”, raporton CBS Denver. Teknika më sipër mund t’ju ndihmojë.

Ndihmoni miqtë dhe familjen duke bërë SHARE këtë artikull në mediat sociale!//©gatuajshendetshem/m.c.//

(Visited 362 times, 1 visits today)