Quinta-feira, 23/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Keni Lodhje, kollë, dhimbje koke dhe fyti ?

Keni Lodhje, kollë, dhimbje koke dhe fyti ?

lemon_planet_by_arferman-d503allNëse keni shqetësime shëndetësore, si dhimbje fyti, koke apo lodhje, ekzistojnë disa zgjidhje fare të thjeshta. Për dhimbjen e fytit mund të bëni një gargarë shumë të thjeshtë dhe në mënyrë praktike

Shtrydhni dy kokrra limoni në gjysmë gote me ujë dhe kripë dhe përziejini bashkë. Me këtë lëng bëni gargarë dy tre herë në fyt. Një tjetër zgjidhje është duke pirë lëng borziloku të freskët.

Për kollën mund të pini lëngun e një kokrre limoni dhe një lugë mjaltë, të përzierë bashkë. Ndërsa për dhimbjen e kokës këshillohet të vendosni në pjesën e ballit disa feta patate të shpuara në disa vende.

Nëse ndiheni të lodhur dhe doni të rifitoni energjitë, zjeni 100 gramë rozmarinë në dy litra ujë për dhjetë minuta, filtrojeni dhe hidheni lëngun në vaskën e banjës.