Sábado, 24/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kantarioni (Lule Basani) sheron depresionin

Kantarioni (Lule Basani) sheron depresionin
Një hulumtim në Gjermani ka treguar se kantarioni është efikas për forma të rënda dhe të ndryshme të depresionit. Sipas doktorit Klaus Linde nga Universiteti i Munihut, ky përfundim ka ardhur si rezultat i krahasimit të efekteve të kantarionit në 5.500 pacientë që vuanin nga depresioni i rëndë.

 

Kantarion jo vetëm që është treguar më i efektshëm sesa placebo, por gjithashtu aq i efektshëm sa anti-depresivët të cilët përdoren në shërimin e depresioneve të rënda, shkruan Telegraf.

 

Kantarioni ka shumë më pak efekte sekondare sesa ilaçet, të cilat zakonisht përshkruhen kundër depresionit, kanë theksuar autorët e hulumtimit.

 

Në Gjermani kantarioni rregullisht u rekomandohet të sëmurëve nga depresioni.

(Visited 1,361 times, 1 visits today)