Quarta-feira’, 22/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kanella konsiderohej si një produkt me vlerë si ari, bizhutë dhe mëndafshi

Kanella konsiderohej si një produkt me vlerë si ari, bizhutë dhe mëndafshi

Kanella konsiderohej si një produkt me vlerë si ari, bizhutë dhe mëndafshi.

Efektet pozitive të kanellës
Kanella përdoret për shërimin e shumë sëmundjeve. Sipas studimeve të ndryshme, rezulton se kanella është një medikament i efektshëm. Ajo bën të mundur të luftohet kundër kancereve të stomakut, kockave, zorrës së trashë dhe leucemisë. Një kurë prej të paktën një muaji, me 3 lugë kanellë dhe mjaltë në ditë, mund të japë rezultate të ndjeshme për reduktimin e shumimit të qelizave kanceroze. Kanella lufton diabetin dhe ul nivelin e glicemisë, trigliceridës dhe kolesterolit.
Personat me një nivel të lartë kolesteroli mund të konsumojnë rregullisht pluhur kanelle me mjaltë e çaj. Për disa orë, niveli i kolesterolit ulet e 10%. Duhet të përdoren 2 lugë gjelle me mjaltë dhe 3 lugë kafeje me kanellë. Kjo përzierje duhet të përdoret rregullisht 3 herë në ditë. Kanella përdoret edhe për kurimin e artritit. Përdorimi i pluhurit të kanellës në të gjitha vaktet e përditshme bën të mundur të qetësohen dhimbjet. Kanella është një produkt i efektshëm kundër inflacioneve, kundër mikrobeve dhe baktereve. Ajo forcon sistemin imunitar. Shëron ftohjet dhe gripin.
Kanella vepron edhe kundër problemeve kardiake dhe kundër hipertensionit, ka efekte pozitive në sistemin e frymëmarrjes, të urinës, të tretjes dhe në atë gjenital. Kanella përmirëson kujtesën dhe përqendrimin. Era e keqe e gojës mund të trajtohet duke bërë gargarë me ujë të ngrohtë ku hidhet një lugë gjelle pluhur kanelle dhe një lugë gjelle mjaltë.
Përdorimi i kanellës bën të mundur të përmirësohet qarkullimi i gjakut. Kështu, duke pirë rregullisht 3 herë në ditë një lëng të përbërë nga ujë i zier, një lugë kanellë dhe 4 lugë mjaltë, mund të ngadalësohet fenomeni i plakjes. Përdorimi i kanellës dhe mjaltit bën të mundur të eliminohet yndyra e të bihet në peshë.

(Visited 100 times, 1 visits today)
Top