Quinta-feira, 9/2/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Kajsia një frut i mrekullueshëm

Kajsia një frut i mrekullueshëm

Kajsia është një frut tepër i shijshëm dhe me vlera të padiskutueshme për njeriun. Megjithëse nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga diabeti ai përmban përvec sheqerit edhe mjaft ujë dhe ka një vlerë të vogël energjike.
Kajsitë janë të shkëlqyeshme kur hahen vetëm, por edhe kur përzihen me pemë të tjera.

Gjëja e vetme që nuk mund të bëhet me kajsitë është shtrydhja e tyre për të bërë lëng. Konsumimi i kajsisë është shprehi e shëndoshë, sepse ka vlerë të lartë ushqyese që mund të ndihmojë në shërimin e problemeve të ndryshme, duke ndihmuar shëndetin e tërësishëm.

*Zorrët e shëndetshme
Kajsitë janë laksativë i lehtë. Konsumimi i rregullt i tyre mund të parandalojë kapsllëkun dhe të mbajë të pastër zorrën e trashë.

*Ushqim alkaline
Kajsitë janë ushqime alkaline, që i bën një zgjedhje e shkëlqyeshme për secilin, që është i prirë për gurë në idhzë, sepse ndihmojnë në shkrirjen e gurëve.

*Shëndeti kardiovaskular
Kajsitë janë burim i shkëlqyeshëm i bakrit dhe i hekurit, diçka që trupit tuaj i nevojitet, në mënyrë që të mund të prodhojë hemoglobinën. Hemoglobina është lëngu që mbush qelizat tuaja të gjakut, të cilat sigurojnë energjinë për qelizat e muskujve. Njerëzit të cilët nuk prodhojnë hemoglobinë të mjaftueshme janë shpesh anemikë.Gjithashtu kajsia është e pasur mjaft edhe me kalium, i cili e rregullon punën e zemrës, por përmban edhe jod, zink, krom dhe mangan.

*Shëndeti i syve, lëkurës
Ajo që e dalllon këtë frut është fakti se ai ka shumë provitaminë A I cili është antioksidues natyral që e mbron organizmin nga ndikimi i radikalëve të lirë.
Mjafton që të merrni vetëm 220 gramë nga ky frut dhe ju siguroni nevojat ditore të organizmit për këtë provitaminë të nevojshme për sytë dhe lëkuren.

*Shëndeti i veshkave
Ajo është një diuretik i shkëlqyeshëm dhe iu sugjerohet atyre që kanë problem me veshka dhe zemrën duke përmirësuar enët e gjakut dhe presionin e tij.

Përmbajtja e lartë e acidit folik dhe bakrit përpmirëson shikimin, ndihmon personat që vuajnë nga astma dhe nga ankthet.
Por studimet e fundit tregojnë se përdorimi i shpeshtë i kajsisë përmirëson ndjeshëm kujtesën.

Përshtati: Mjekësia Islame

Tags: