Segunda-feira, 24/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

KAFSHIMET E INSEKTEVE

KAFSHIMET E INSEKTEVE

945440_418235981617748_1566685702_n

 

-Shkaktarët më të shpesht nga këto insekte janë: mizat,grerëzat,mushkonjat,pleshtat,merimangat,akrepat.Gjatë kafshimit të këtyre insekteve në lëkurë lajmërohen shenja të ndryshme si pasojë e lëshimit të lëndëve ngacmuese -toksike të këtyre insekteve.

 

-Në lëkurë paraqiten ndryshime si:skuqje, pucrra, gjakëderdhje te vogla etj, të cilat vende vende në lëkur mund edhe të kruhen. Kafshimet e insekteve në organizmin e njeriut mund te shkaktojnë ndryshime dhe reagime të ndryshme si p.sh.: nëse një insekt e kafshon mukozën e gojës, mund të shoqërohet me enjtje të mëdha dhe me ndërprerje të frymëmarrjes.

 

-MJEKIMI fillon me largimin e thumbit të insektit nga lëkura. Te reagimet e rënda anafillaktike(shoku) duhet të jepet adrenalin,kortikosteroide dhe preparate te kalciumit.

(Visited 57 times, 1 visits today)
Top