Sábado, 22/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kafja turke vjen nga Turqia? E keni ditur gjithmonë gabim

Kafja turke vjen nga Turqia? E keni ditur gjithmonë gabim

Të gjithë në shtëpitë tona kemi kafe turke të cilën me shumë dashuri dhe përkushtim prindërit tanë e pinë në mëngjes ose në mbrëmje.

Kemi dëgjuar aq shumë mbi kafenë turke e cila është e pranishme çdo ditë në shtëpi, por me shumë siguri nuk i dini këto “sekrete”.

E keni ditur ndonjëherë se kafeja turke nuk vjen nga Turqia?

Nëse mendoni se kafeja turke quhet turke sepse e ka origjinën në Turqi, gaboheni. Provat historike tregojnë se kafeja turke ka nisur të konsumohet në Jemen në shekullin e 15-ë.

Më pas ajo u përhap në Kajro dhe Mekë. Historianë të njohur tregojnë se në vitin 1640 në Kostandinopojë është hapur kafeneja e parë.

Më poshtë po rendisim edhe disa “sekrete” të tjera që ndoshta nuk i keni ditur për këtë lloj kafeje.

Cilësia është tek ajka

Kafeja turke duhet të konsumohet me ujë

Kafeja turke do një llokum

Kafeja turke mbrohet nga UNESCO-s./tesheshi.com/

(Visited 172 times, 1 visits today)
Top