Terça-feira, 29/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kafeja dhe çaji jeshil

Kafeja dhe çaji jeshil

Kafeja dhe çaji jeshil mund të kurojnë dhimbjen e kokës dhe astmën. Çaji jeshil është një antioksidant i shkëlqyer që mban organizmin të shëndetshëm, ndërsa kafeja parandalon diabetine tipit 2.

Çaji jeshil e ka origjinën nga Kina. Kinezët kanë mbi 4 mijë vjet që konsumojnë çaj jeshil.

Gjatë disa dekadave të fundit çaji jeshil ka qenë në qendër të shumë studimeve shkencore dhe mjekësore, ku është zbuluar se fanatikët e çajit jeshil kanë rrezik më të ulët për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe disa caj shqipllojeve të kancerit. Çaji jeshil përmban enzima, aminoacide, polifenole, karotenoide, vitamina, kafeinë etj.

(Visited 68 times, 1 visits today)
Top