Domingo, 16/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ju tregoj sesi mendimi mund t’ju sëmurë ose shërojëJu tregoj sesi mendimi mund t’ju sëmurë ose shërojë

Enzo Soresi , shefi i pneunomisë në spitalin Niguarda të Milanos, në librin e tij tregon se si njerëzit vriten nga stresi ose shpëtohen nga shoku i besimit.

Pas një jete të tërë që punon për të trajtuar kancerin në mushkëri, tuberkulozën, bronkitin kronik asmën, dëmtimet nga duhani, professor Soresi, 70 vjeç, ka identifikuar me siguri epiqendrën e të gjitha sëmundjeve: trurin.

Kjo është thënë që në shekullin e V para Krishtit nga filozofë grekë: “ Truri është qendra që drejton turpin drejt shëndetit ose sëmundjes dhe drejt gjithçkaje tjetër.”

Soresi e pohon këtë pasi ka parë njerëz të shërohen ose sëmuren nga forca e mendjes.

Ashtu si ai ilustron në librin e tij “Il cervello anarchico” , sistemi ynë varet nga një rrjet i formuar nga sistemi endokrin, imunitar dhe nervor.

Gjithashtu, ai këshillon që për të zgjatur jetën deri në 10 vjet, duhet të ecim 40 minuta tre herë në javë dhe të mbajmë trurin tone aktiv duke studiuar. Sipas tij, kur impenjojmë trurin tonë në studime ose aktivitete mendore, ne e mbajmë trurin tonë “në jetë.” /Portalb/

(Visited 44 times, 1 visits today)
Top