Sábado, 28/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ju prezantojme 8 menyra natyrale per te pastruar zorren e trashe

Ju prezantojme 8 menyra natyrale per te pastruar zorren e trashe

Ju prezantojme 8 menyra natyrale per te pastruar zorren e trashe

 1 – Pini shumë ujë
Zorrë e trashë ka nevojë për ujë për të mbajtur mbeturinat që rrjedhin. Ju duhet të pini jo më pak se 2 litra ujë çdo ditë. Disa ekspertë shëndetësor në të vërtetë ju rekomandojmë që ta tejkaloni atë numër dhe të shtoni 3 litra të përditshme. Kjo do ta bëjë atë llum toksik shumë më të lehtë për ta nxjerrë jashtë.

 2 – Pini lëng kumbulle
Lëngu i kumbullave përmban një sasi të madhe fibrash. Kjo e bën atë të shkëlqyer për pastrimin e bllokimit të zorrës së trashë. Ju mund të pini aq sa të vini në punët zorrët, psh. një gotë në mëngjes edhe një gotë në darkë.

3 – Hani shumë fibra
Këtu janë disa ushqime të mbushura me fibra:
• Avokado
• Manaferra
• Arrë kokosi
• Fiq
• Bamje
• Lakër
Gratë midis 19 dhe 50 vjeç duhet të marrin 25 gramë fibra çdo ditë për të siguruar kalimin e shëndetshëm të mbeturinave. Burrat në atë moshë kanë nevojë për 38 gram. Pas të 50-ve, gratë kanë nevojë për 21 gramë fibra ndërsa burrat kanë nevojë për 30gr.

 4 – Pini lëng limoni rregullisht
Përmbajtja e lartë e vitaminës C në lëngun e limonit jep vetitë antioksiduese. Limon gjithashtu rrit normën tuaj metabolike, duke rritur efikasitetin e trupit tuaj në dëbimin e mbeturinave. Pini ujë të ngrohtë me limon në fillim të çdo dite.

 5 – Merrni Probiotik
Probiotikët janë bakteret e shëndetshme. Ata rregullojnë bakteret e këqija, toksike që çojnë në bllokim e zorrën së trashë. Normalisht, trupi juaj përmban probiotikë të mjaftueshëm. Por medikamente të caktuara, si antibiotikët, mund t’i vrasin.
Mund ta riktheni nivelin e probiotikëve duke ngrënë ushqimet e mëposhtme:
• Kos
• Kefir
• Çokollate e zezë
• Turshi

 6 – Hidhni fara liri në gjithçka
Farat e lirit shkojnë mirë me bollgurin, drithërat dhe madje edhe kos. Acidet yndyrore omega-3 tek farat e lirit bëjnë një punë të madhe për të çliruar zorrën e trashë. Ato gjithashtu përmbajnë fibra më shumë se çdo kokëer tjetër. Këto janë fantastike për dëbimin e llumit nga zorra e trashë. Mos përdorni më shumë se 100 gram fara liri sepse do t’ju japë diarre.

 7 – Bëni një pastrues zorrësh me uthull molle
Musht i mollës përmban enzima që mbështesin rritjen probiotike. Natyra acidike e uthullës së mollës e ndihmonë atë të luftojë bllokimin e ngurtësuar të zorrës së trashë toksike. Përzieni 200 ml ujë të ngrohtë me 2 lugë uthull molle dhe 2 lugë mjaltë organikë dhe pijini. Përsëriteni këtë çdo mëngjes derisa vini re se lëvizjet e zorrëve janë bërë më të rregullta.

 8 – Përdorni çajin e xhenxhefilit
Xhenxhefili përshpejton tretjen e ngadaltë dhe lëvizjet e zorrëve. Për rezultatet më të mira, bëni një çaj xhenxhefili si më poshtë:
• 2 lugë çaji me xhenxhefil të grirë ose pluhur
• Një çerek lugë çaji shafran
• 5 gota uji
Zieni ujin, xhenxhefilin dhe shafranin në temperature të ulët dhe lereni për 10 minuta. Hiqeni enën nga nxehtësia dhe shtoni mjalt për shije.

Burimi: DavidWolfe
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 224 times, 1 visits today)
Top