Terça-feira, 15/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ju merren mendtë? Ja 5 arsye se pse ju ndodh kjo dhe si mund ta ndaloni

Ju merren mendtë? Ja 5 arsye se pse ju ndodh kjo dhe si mund ta ndaloni

Shumica prej nesh kanë ndjerë rrotullimin e dhomës kur kemi shkuar në shtrat pas konsumimit te tepert te pijeve alkolike.Por kur marramendja godet për asnjë arsye të qartë nuk është shaka dhe mund të jetë me të vërtetë dicka negative.
Marramendja eshtë një simptomë e disa kushteve të ndryshme, shumë prej të cilave kanë origjinën brenda sistemit vestibular (balancues) të veshit të brendshëm.

Jo të gjitha llojet përfshijnë ndjesinë e lëvizjes – mund të ndiheni të ndjeshëm ose të jeni të paqëndrueshëm në këmbët tuaja.

Deri në 50% prej nesh do të përjetojnë këtë problem të veshit të brendshëm (BPPV).
Sulmet lidhur me BPPV zgjasin vetëm disa sekonda në një kohë, por mund të jenë të rënda dhe të përsëritura.
Lëvizjet provokative duke u kthyer në shtrat, duke shikuar lart ose duke u përkulur poshtë.
Një sërë lëvizjesh kokë, të quajtur manovra Epey, shpesh do ta zgjidhin problemin tuaj por do tju duhet një mjek ose specialist për të punuar me levizjet e tua dhe marramendja juaj do të marrë përkohësisht keq para se të përmirësohet.

Ushtrimi i rregullt, ndalimi i pirjes së duhanit, heqja e alkoolit dhe kafeines do tju ndihmojnë.

Nëse jeni duke përjetuar marramendje të stresit, merrni frymë më ngadalë dhe më thellë, dhe përqendrohuni në një vend në largësi.

Pini ujë, pasi marramendja shkaktohet edhe nga dehidratimi.

Tensioni i ulët i gjakut mund të shkaktojë marramendje, sidomos kur ngriheni shumë shpejt nga pozicioni i ulur. Nëse e dini që jeni të prirur për këtë lloj marramendjeje, gjithmonë ngrihuni ngadalë.

Marramendja dhe pabarazia kanë më shumë gjasa kur sytë, sistemi vestibular i veshit të brendshëm dhe muskujt nuk janë më në harmoni. Problemet kardiovaskulare të lidhura me moshën gjithashtu mund të shkaktojnë marramendje duke prekur rrjedhën e gjakut.

Lëkura e zbehtë dhe lodhja janë simptomat e zakonshme që lidhen me anemi të mungesës së hekurit.Nëse jeni anemik, duhet të përshkruani një shtojcë hekuri me dozë të lartë. Ushqimet e pasura me hekur përfshijnë qengjin, viçin, perimet e gjelbra dhe arrat.

Bakteret dhe viruset mund të shkaktojnë marramendje, vjellje dhe humbje të dëgjimit të përkohshëm nëpërmjet inflamimit të veshit të brendshëm.

Antibiotikët do të ndihmojnë nëse është bakteriale, por për infeksionet virale, ilaçet që kontrollojnë marramendje dhe përzierje – për shembull antihistaminë të forta – janë e vetmja mënyrë për të kontrolluar simptomat.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

 

(Visited 290 times, 1 visits today)
Top