Sexta-feira, 31/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Jodi

Jodi

lulelakra

Ai eshte nje element i rendesishem ne trupin e njeriut.Mungesa e tij shkakton semundjet kunder rreumatizmave,shqetesimet e pleqerise,pamjaftueshmerise se tiroideve,teprices se kolesterolit ne gjak,obezitetin,hipertensionin, shqetesime ne qarkullimin e gjakut, semundje ne mushkeri, turbekulozi dhe sifilizi.Tek femijet jodi eshte nje faktor rritje.Gjendet me shumice tek algat e detit tek hudhra,qepa,spinaqi,lakra,karrota,preshi,rrepa,domatja,dardha,dhe rrushi.Ne dite i mjafton njeriut rreth 130 mikro g.