Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Jo vetëm arra por edhe vaji sa i veçantë aq dhe i vlefshëm

Jo vetëm arra por edhe vaji sa i veçantë aq dhe i vlefshëm

Në përbërjen e saj gjejmë proteina, kripra minerale zink, kalcium, potasium, hekur dhe vitamina E dhe C që përbëjnë një burim  ushqyes  për shëndetin. Gjithashtu vaji arrës përmban jod që është parësor për mirëfunksionimin gjëndrës së  tiroideve, përmirëson lëkurën, kundër plakjes, kundër inflamacionit.

Konsumimi i vajit të arrës ndihmon enët e gjakut duke u dhënë atyre më shumë forcë për një funksionim më normal.

Gjithashtu ka veti të larta antibakteriale dhe antivirale.

Studimet kanë treguar  se qelizat e trurit kanë nevojë për acide yndyrore për këtë arsye dieotologët këshillojnë përdorimin e vajit të arrave. (ATSH)

(Visited 124 times, 1 visits today)
Top