Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Jeni të mërzitur? Lexojini këto thënie për t’u ndjerë disi më mirë…

Jeni të mërzitur? Lexojini këto thënie për t’u ndjerë disi më mirë…

“Tani je i lënduar. Pastaj do të lumturohesh. Koha do të ndihmojë në çdo moment”.

“Si fillim, pranoje mërzitjen. Kupto se fitorja nuk ka aq shije të mirë pa humbur”.

“Ndonjëherë do të të duhet të bëhesh hero ii vetes dhe të shpërtosh zemrën tënde. Sepse ndonjëherë, njerëzit pa të cilët mendoje se nuk mund të jetoje, mund të jetojnë mjaft mirë pa ty”.

“A nuk është e trishtë të lëndohesh aq shumë, sa të thuash: “Tani jam mësuar me këtë gjendje”?”

“Tani mund të jesh i mërzitur, i zemëruar, i zhgënjyer. Por e di çfarë? Duhet të mbash një buzëqeshje në fytyrë dhe të ecësh përpara. Je i mërzitur, por do t’ia dalësh mbanë”.

“Mos u mërzit, sepse Zoti dërgon shpresë edhe në momentet më të dëshpëruara. Mos e harro asnjëherë se shiu më i rëndë bie pas reve më të errëta”.

“Është normale të jesh i mërzitur dhe të qash. Thjesht mos e lejo mërzitjen të pushtojë jetën tënde. Do të qeshësh së shpejt, unë ta siguroj këtë gjë”.

“Mos u zemëro sepse diçka përfundoi. Buzëqesh sepse ndodhi”.

“Kur dikush dëshiron të largohet prej teje, lëre të ikë. Mos u mërzit. Kupto se fati yt nuk ka qenë i lidhur me asnjë që është larguar”.

“Ji i fortë, sepse çdo gjë do të shkojë mirë. Mund të jetë stuhi për momentin, por nuk do të bjerë shi përgjithmonë”. / bota.al

(Visited 787 times, 1 visits today)