Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Jasemini

Jasemini

Jasemini (Jasminum spp) është një bimë shumë aromatike dhe përdoret për prodhimin e parfumeve të cilat janë shumë sensuale.

Veprimi

Lulet afrodiziake, vazokonstriktore, relakuesese e nervave, analgjezik i lehtë, nxit prodhimin e qumështit. Vaj antidepresant, antispazmodik, afrodiziak, tonik i mitrës, qetësues

Pjesët

Lulet përdoren për të fuqizuar sistemin imunitar, për të ulur temperaturën dhe për femrat është afrodizik. Vaji esencial i jaseminit duhet të përdoret vetëm për qëllime mjekësore. Çaj përdoret për të qetësuar dhimbjet e periodeve, depresionit, impotencës, ngurtësisë, ul dhimbjet e lindjes ndërkohë që nxit lindjen. Mund të masazhohet mbi gjoks dhe të përdoret për kollën dhe shqetësimet e frymëmarrjes.

Përdorimi

Çaji merret për temperaturën ose infeksionet urinare. Mund të kombinohet me bar blete për të bërë një çaj qetësues, pihet në darkë nëse jeni me stres. Ky çaj përdoret për shpëlarjen e plagëve dhe për të ndaluar gjakrrjedhjen e saj. Kompresa vendoset në kokë ose në qafë, një kompresë e njomë me çajin e luleve përdoret për të qetësuar dhimbjet e kokës nga goditjet e diellit ose shqetësimet emocional