Terça-feira, 20/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

JA VLEN TE LEXOHET

JA VLEN TE LEXOHET

JA VLEN TE LEXOHET
Kur shkova ate nate ne shtepi, gruaja ime me
sherbeu darken. I kapa doren dhe i thashe sekisha
dicka per t’i thene. Ajo u ul ne karrike dhefilloi te
hante qetesisht. Veshtrova dhembje ne syte e saj.
Nuk dija si te hapja gojen serish por duhet t’iathoja
ate qe kisha ne mendje.

“-Dua divorcin” i thashe. 
Ajo nuk u duk e shqetesuar, dhe m’u pergjigjbutesisht “-Pse?”
Iu shmanga pyetjes se saj. Kjo e beri tenervozohej.
Hodhi lugen qe mbante ne dore dhe uleriti “-Tinuk
je burre”. Ate nate nuk i folem njeri tjetrit.Ajo po qante, donte te dinte c’kishte ndodhur me martesen tone.

Dhe
pergjigja ishte se zemra ime i perkiste dikujttjeter, i
perkiste te dashures dhe per gruan ndjeja vec
meshire.
Me nje ndjenje faji hartova nje marrevshje ku ilashe
gruas shtepine tone, makinen dhe 30% te aksioneve
te kompanise. Ajo e lexoi dhe e grisi ne qindra
copeza. Njeriu qe kisha ndare 10 vjet me te,tani
ishte kthyer ne nje e huaj.

Me erdhi keq per kohen
e saj te humbur dhe energjite e shpenzuara kot, por
nuk mund ta ktheja mbrapa ate qe e kisha thene,
doja te dashuren tashme. Filloi te qante me te
madhe, dicka qe e prisja. Ta shihja te qante ishtesi
nje lloj lehtesimi per mua, duke qene se ideja e
divorcit me kishte torturuar per jave me rradhe.
Diten tjeter shkova ne shtepi shume vone dhe e
pashe te shkruante dicka. Nuk e pyeta dhe shkova te
flija pas nje dite te ngarkuar ne pune dhe me te
dashuren. Ne mengjes me dha marreveshjen e saj te
divorcit, nuk donte asgje prej meje pervecse nje
muaj vemendje.

Kerkoi qe ne ate muaj te
perpiqeshim te benim nje jete normale dhe arsyeja e
saj ishte shume e thjeshte: ”djali yne kishteprovime
ate muaj dhe nuk donte qe divorci yne te ndikonte
tek ai”. Kjo ishte e pranueshme per mua, por ajo
kerkoi edhe dicka me shume.
Donte ta ngrija ne krahe cdo mengjes nga krevatideri tek dhoma e ndenjes ashtu sic kishim bere ne ditet e para te
marteses sone.

Mendova se ajo po çmendej,
gjithsesi pranova. Kur ia tregova kete te dashures,
filloi te qeshte me te madhe dhe iu duk absurde.Une
dhe gruaja ime nuk kishim pasur kontakte fizike per
nje kohe te gjate.
Kur e ngrita ne krahe diten e pare, djali yne erdhi
mbrapa nesh dhe bertiti i lumtur -“Babi pongre
mamin ne krahe”. U ndjeva shume ne faj ne atomomente. Eca me te ne krahe per rreth 10 metra. Ajo me tha me ze te
ulet”Mos i trego djalit tone perdivorcin” . Serish
vura re dhembje ne syte e saj. Diten e dyte ishte e
lehte per ne. Ajo u mbeshtet ne gjoksin tim dhe
munda te ndjeja parfumin e saj. Kisha kohe qe nuk
e shihja me si femer. Vura re se nuk ishte me e re,
floket i ishin bere gri dhe rrudhat i ishin shtuar.U
ndjeva keq per ate cka i kisha bere. Ne diten e
katert kur e ngrita serish ne krahe ndjeva njefare
intimiteti te rikthehej. Ne ditet ne vazhdim filloite
rritej edhe me shume.

Nje mengjes ajo po kerkonte c’te vishte, por tegjitha rrobat i rrinin me te medha.
Ne ate moment vura re sesa ishte dobesuar, ja pra
pse e ngrija aq lehtesisht ne krahe. Ndjeva dhembje
ne shpirt, ajo kishte mbledhur kaq shume vuajtje
dhe lot ne zemren e saj. Pa vetedije iu afrova dhei
perkedhela floket. Ne ate moment vjen djali dhe
thote ” Babi eshte koha te ngresh mamin nekrahe”.
Kjo ishte bere tashme si pjese e jetes se tij. Engrita
serish, ajo me hodhi duart rreth qafes dhe
cuditerisht u ndjeva si ne diten e pare temarteses.
Diten e fundit te ” marreveshjes” kur engrita serish
ne krahe, nuk doja ta leshoja me.
Me pas shkova te takoja te dashuren.
“Nuk dua te divorcohem ” – i thashe. Mepa, me vuri
doren ne balle e me tha mos kisha temperature e
ndaj flisja percart.

“- E degjove mire c’te thashe, nuk dua te
divorcohem”. Me dha nje shpulle dhe perplasideren
e iku. Martesa ime ishte bere e merzitshme sepse
une nuk kisha vleresuar gjerat e vogla, jo sepse
dashuria nuk ishte me. Shkova ne nje dyqan me lule
dhe prosita nje buqete, ku ne nje shenim shkruajta”
Do te te ngre ne krahe derisa vdekja te nandaje”.
Vrapova ne shtepi me lulet ne dore dhe me
buzeqeshje ne fytyre. Ngjita shkallet dhe ne krevat
gjej gruan time ne shtrat…
TE VDEKUR…!!!

Ajo kishte luftuar me kancerin per muaj me rradhe
dhe une isha shume i zene me te dashuren , per ta
vene re. Ajo e dinte qe do te vdiste shpejt , por
donte qe ne syte e djalit tone une te mbetesha nje
bashkshort i mrekullueshem…
VLERESOJINI GJERAT PERPARA SE TI HUMBISNI,
SEPSE ATEHERE DO TE JETE SHUME VONE PER T’I
KTHYER PAS.!!

(Visited 97 times, 1 visits today)
Top