Sexta-feira, 28/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja si te perdorni ALOE VEREN ne 7 maska (receta eksluzive)

Ja si te perdorni ALOE VEREN ne 7 maska (receta eksluzive)

7 perdorimet me te mira te bimes Aloe Vera

1 – Relaksimi i trupit:
Nga bima e Aloes keshillohe te merret nje gjethe e saj, qe duhet te pritet ne forme gjatesore dhe perdoret per te lyer trupin gjate dushit.

2 – Trajtimi i djegieve:
Aloa vera eshte nje bime, shume e dobishme ne rastet e djegies per shkak te incidenteve ne shtepi dhe pune. Produkti me i keshillueshem eshte perzierja e kesaj bime me ekstrakt yndyrnash esenciale dhe vitamine B.

3 – Kunder mavijosjes:
Me raste te tilla keshilohet vendosja e gjethes se Alo Veres per disa minuta ne zonen e mavijosur dhe me pas shplarja e kesaj zone me uje te ngrohte.

4 – Pickimet e insekteve:
Sidomos gjate veres trupi yne eshte shume i ekspozuar ndaj pickimeve te insekteve dhe infeksioneve te ndryshme,. Per te qetesuar pickimet dhe per te dezinfektuar zonen e irrtuar mund te perdoret nje preparat me permbajtje te kesaj bime ose vete gjethet e Aloe Veras.

5 – Kunder te ftohtit:
Jo vetem kunder djegieve, por edhe kunder acarimit te lekures nga i ftohti bima Aloe Vera luan nje rot shume te rendesishem ne rigjenerimin e lekure te demtuar nga temperaturat e uleta

6 – Pastrimi i fytyres:
Aloe Vera ndihmon ne theksimin e pigmentiti te lekures dhe i shton asaj shkelqimin dhe elasticitetin. Gjithashtu keshillohet perdorimi i nje maske te perbere nga aloe vera, sheqeri dhe lengu i limonit per nje pastrim shume te efektshem te fytyres.

7 – Forcimi i flokeve: Sygjerohet masazhimi i lekures me ekstrat te bimes Aloe vera per rreth 30 minuta cdo dite.

(Visited 89 times, 1 visits today)
Top