Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

JA SI TA PERDORNI SHAFRANIN:

JA SI TA PERDORNI SHAFRANIN:

JA SI TA PERDORNI SHAFRANIN:

1) çaj shafran i Indisë
përbërësit:
• 1 filxhan me ujë të nxehtë
• ½ lugë çaji me shafranë të freskët të integruar
• piper i zi
• mjaltë
• Shtrydhja e lime
Udhëzime:
Nxehni ujin derisa të vlojë. Shto shafranin e Indisë dhe le të ziehet për 5 minuta. Hiqeni ujin nga soba dhe kullojeni çajin. Shtoni përbërësit e mbetur. Prisni 10 minuta dhe pastaj sherbeheni.

2) lëngu i shafranit
përbërësit:
• ½ limon
• 1 lugë çaji me pluhur turmeriku
• kripë deti
Udhëzime:
Lëngu i limoni dhe shafrani i Indisë, përzihet me një majë të kripë, hidhet në një gotë dhe pijeni atë. Nëse nuk keni një shtrydhëse frutash, ju mund të përdorni limon të freskët, shtrydheni atë dhe shtoni pluhur dhe kripë shafran i Indisë në të.

3) Veze te skuqura me shafran.
Shtoni pak shafran Indie në vezët tuaja tradicionale në mëngjes.

4) supë me shafranin e Indisë
përbërësit:
• 1 shafran i copëtuar / puhur
• 4 gota perime ose supë kockash organike
Udhëzime:
Ngrohni pak ujë derisa të vlojë. Shto edhe shafranin dhe lereni supën te zieje për 15 minuta, duke i hedhur veggiet, shtoni piper të zi dhe shijoni aromën e re të supës tuaj.

5) Qumësht i Artë
Nese jeni me ngut thjesht mund të përzieni nje gote qumësht të ngrohtë me 1 lugë çaji me pluhur shafran te Indisë.
Nëse keni pak kohë te lire atëherë provoni recetën me poshtë:
përbërësit
• 1 lug caji pluhur shafran i Indisë
• ¼ filxhan me ujë
¼ lug caji me pluhur xhenxhefil
• ¼ lug caji vanilje
karafil
kanellë
• 1 filxhan qumësht kokosi ose bajame
• 2 lugë mjaltë të papërpunuar
Udhëzime:
Vendosini të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe ziejini ato për 1 min. Hidhini në një filxhan dhe shijojeni.