Quinta-feira, 6/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja se si Vitamina E mund të përmirësojë lëkurën tuaj

Ja se si Vitamina E mund të përmirësojë lëkurën tuaj

Nëse shikoni produktet e kujdesit të lëkurës që aktualisht zotëroni, mos u habitni nëse gjeni vitamina E në shumë prej tyre, nëse jo shumica prej tyre. Kjo për shkak se vitamina E është një përbërës i zakonshëm si në kozmetikë natyrale ashtu dhe në dyqan, pasi ajo vepron si një stabilizues natyral dhe mund të zgjasë jetëgjatësinë e produkteve të bukurisë. Por, ndërsa ajo mund të bëjë më të preferuarat e skincave më të fundit, pyetja është: A është në fakt e dobishme?

Ndarja mes fakteve mbi vitaminës E dhe trillimit
Vitamina E është përdorur në dermatologji për më shumë se 50 vjet dhe hulumtimi ka treguar dobinë e saj për një numër shqetësimesh të zakonshme të lëkurës, duke përfshirë ekzemën, djegiet, plagët dhe plagët. Në fakt, shumë njerëz e duan përdorimin e vitaminës E kryesisht për zvogëlimin e shfaqjes së plagëve, venave zvogëlimin e pamjes së rrudhave dhe madje edhe të lëkurës së thatë të lëkurës. Me aftësinë e njohur të vitaminës E për të luftuar radikalët e lirë, ka kuptim që vitamina E aktuale mund t’i japë lëkurës një nxitje të shëndetshme. Për fat të keq, hulumtimi nuk ka mbështetur të gjitha këto përdorime aktuale. Kur bëhet fjalë për dhëmbëza, raportet anekdotike mund të thonë se vitamina E është me të vërtetë e dobishme, por kërkimet nuk kanë qenë në gjendje ta mbështesin plotësisht këtë pohim. Përveç kësaj, është e mundur që të ketë një reagim negativ ndaj aplikimit aktual të vitaminës E.

Kur bëhet fjalë për aplikimin e brendshëm të vitaminës, ne e dimë se është një vitaminë e tretshme në yndyrë, e cila konsiderohet gjithashtu antioksiduese, që do të thotë se mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit qelizor të trupit të shkaktuar nga radikalët e lirë. Vitamina E gjithashtu ndihmon trupat tanë për të bërë qeliza të kuqe të gjakut dhe për të përdorur vitaminë K. Përveç kësaj, hulumtimi ka treguar se konsumimi i brendshëm i vitaminës E dhe vitaminës C mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi i diellit.

Si të përdorni vitaminën E për të përmirësuar rutinën tuaj të kujdesit ndaj lëkurës
Nëse dëshironi të provoni të përdorni vitaminë E në mënyrë të menjëhershme, është më mirë ta bëni këtë gjatë natës sepse është shumë e trashë dhe e yndyrshme dhe është mirë ta shihni atë brenda natës për të parë nëse reagoni, në krahasim me përdorimin e tij në mëngjes përpara punës. Gjithçka që duhet është një çift i vajrave të vitaminës E të butë masazhi në zonën e shqetësimit, dhe ju mund të shihni disa përmirësime deri në mëngjes. Për këdo që ka lëkurë të ndjeshme ose fytyre të ndjeshme, është e rëndësishme të theksohet se vitamina E mund të mos jetë zgjedhja juaj më e mirë, sidomos për fytyrën tuaj, pasi mund të jetë shumë e rëndë dhe e mbuluar me pore. Duke kërkuar për një zonë neutrale për testimin topik të vitaminës E? Provo krehrra të thata.

E rëndësishme të theksohet se shëndeti i përgjithshëm, si dhe shëndeti i lëkurës sonë, definitivisht fillon në brendësi, kështu që përdorimi i përbërësve të shëndetshëm natyrorë si brenda dhe jashtë është një mënyrë për t’iu qasur bukurisë nga të dy këndet. Këtu janë disa nga mjetet e mia të preferuara natyrore që punojnë mirë, si brenda dhe jashtë:

Uthulla e mollës
Uthulla e mollës mund të nxisë sheqerin e ekuilibruar të gjakut dhe të përmirësojë tretjen, ndërkohë që, nga jashtë, mund të ndihmojë në rivendosjen e një bilance pH optimale për lëkurën tuaj. Përdorimi i uthulles të mollës në salcat e sallatës është një mënyrë e shkëlqyeshme për të inkorporuar këtë lëng të probiotikëve, mineraleve dhe enzimave në dietën tuaj në baza të rregullta. Kur është fjala për lëkurën, një toner me uthull të mushtit të mollës shtëpi mund të pastrojë dhe shkëlqejë çehre, vetëm sigurohuni që përdorni uthull të papërpunuar të mushtit të mollës që ende përmban nënën

Vitaminë C
Nuk është e vështirë të merrni vitaminën C në dietën tuaj nga ushqimet si gujava, kivi, speca të kuqe, brokoli dhe shumë fruta të tjera të shijshme dhe veggies. Dhe rritja e konsumit tuaj të brendshëm të vitaminës C është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të kolagjenit në lëkurë dhe për të promovuar një pamje më rinore në përgjithësi. Jashtë, vitamina C është një tjetër antioksidant i fuqishëm që mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të qelizave të lëkurës, sidomos nga dielli, dhe zakonisht përdoret për të trajtuar hyperpigmentation.

Turmenik
Turmeniku ose Shafran i Indisë është një rrënjë mahnitëse e njohur për aftësitë e saj anti-inflamatore, antibacterial dhe dhimbje-lehtësuese, dhe ka prova shkencore për të mbështetur përdorimin e shafranit si brenda dhe jashtë

Burimi:/theheartysoul.com

©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 177 times, 1 visits today)
Top