Segunda-feira, 1/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja se çfarë funksioni kryejnë në organizëm disa përzierje frutash

Ja se çfarë funksioni kryejnë në organizëm disa përzierje frutash

11826075_659344507498504_7454696916460472130_n

 

Të gjithëve na pëlqen të konsumojmë fruta të caktuara ose lëngje të tyre. Por, shumë prej nesh nuk e dimë se duke i kombinuar disa prej tyre nxjerrim më së shumti në aspektin shëndetësor.

Ja se çfarë funksioni kryejnë në organizëm disa përzierje frutash, apo lëngjesh të tyre:
Përzierja e xhenxhefilit, karotave dhe mollëve është efikase për një organizëm të shëndetshëm.
Mollët, kastravecët dhe selinotë parandalojnë kancerin, ulin kolesterolin dhe heqin dhembjen e kokës, si dhe eliminojnë ndjesinë e përzierjes.
Domatet, karotat e mollët përmirësojnë lëkurën dhe rregullojnë frymëmarrjen.
Mollët dhe qumështi reduktojnë nxehtësinë e brendshme të trupit.
Portokajtë, xhenxhefili dhe kastraveci përmirësojnë lëkurën dhe reduktojnë nxehtësinë e trupit.
Mollët, kastraveci, kivit përmirësojnë lëkurën.
Lëngu që del nga përzierja e dardhës dhe bananes rregullon përmbajtjen e sheqerit.
Karotat, mollët, dardhat dhe mangot neutralizojnë toksicitetin, ulin presionin e gjakut dhe luftojnë oksidizimin.
Nektarinat, bostani dhe qumështi, të pasura me vitaminë C e B2, rrisin imunitetin e trupit.
Papaja, ananasi dhe qumështi, të pasura në vitaminë C, E, hekur, përmirësojnë lëkurën dhe metabolizmin.
Bananet, ananasi dhe qumështi parandalojnë kapsllëkun.

(Visited 81 times, 1 visits today)
Top