Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja sa shpesh duhet të lani flokët dhe a është keq ta përdorni shampon çdo ditë?

Ja sa shpesh duhet të lani flokët dhe a është keq ta përdorni shampon çdo ditë?

Se sa shpesh duhet ti lani flokët tuaj,kjo varet nga lloji i flokut dhe mënyra e jetesës.

Si rregull i përgjithshëm, nëse flokët tuaj janë të thatë, ju duhet ti lani flokët maksimumi dy herë në javë, ndërsa flokët normale mund ti lani më shpesh, sa here te jete e nevojshme.

Në përgjithësi, flokët e gjata kanë nevojë për më pak larje ,pasi kerkon më shumë kohë për tu yndyrosur deri ne skaje.

Flokët e lyer kane gjasa të jenë më të thata dhe prandaj duhet të kenë nevojë per më pak larje.

Floket kaçurrelë mund te lihen më gjatë midis larjeve,zakonisht një javë.

Stilisti i famshëm Shah Karegar kohët e fundit zbuloi se brunet nuk duhet ti lajnë flokët më shumë se dy herë në javë ose do të humbasin shkëlqimin e tyre.

Justin Anderson, një stilist flokesh i famshëm tha se larja e flokëve tuaj çdo ditë ose më shumë,do të thajë flokët pasi i heq flokëve vajrat tij natyral, dhe jo vetem kaq ,por do perdoresh me shpesh nxehtesi per tharjen e tyre,dhe kjo do ti demtoje akoma me shume ”

Sipas stilistit Scott Miller të Salons Bauhuas, vetëm një larje ne javë mund të jetë e mjaftueshme për disa prej nesh.

Ai i tha Wales Online: “Nëse nuk keni punuar shumë në palestër ose nuk keni qenë në një vend ndërtimi te mbuluar me pluhur, nuk keni nevojë të lani flokët çdo ditë.
/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 173 times, 1 visits today)