Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja sa gjumë ju nevojitet në varësi të moshës tuaj!

Ja sa gjumë ju nevojitet në varësi të moshës tuaj!

Gjithkush e di se gjumi luan një rol të madh për shëndetin tonë të përgjithshëm. Është e rëndësishme për trupin dhe mendjen, si dhe për çdo proces vital në trup. Të kesh pushim të duhur brenda natës do të thotë që ne mund t’i kryejmë detyrat tona me përgjegjësi dhe të ndjehemi energjik gjatë ditës tjetër. Por, a e dini se sa orë duhet të flini ne varesi te moshës tuaj?

Mungesa e gjumit është një problem i madh dhe mund të shkaktojë sëmundje dhe probleme te shumta. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të merrni pushimin e duhur brenda natës.Nëse nuk e merrni atë, ju duhet të ndryshoni zakonet e gjumit ose të provoni disa mjete të natyrshme që mund tju ndihmojne.

Këtu jane disa nga arsyet pse duhet t’i kushtoni vëmendje gjumit tuaj:

Dhimbje shpine
Dhimbja e shpinës është një gjendje e bezdisshme dhe e dhimbshme nepermjet se ciles eshte e pamundur të lëvizni ose të qëndroni. Duke fjetur shumë mund tju bëjë më të prirur për të qetesuar dhimbjen, prandaj sigurohuni që jeni duke marrë pushimin e duhur brenda natës. Ju gjithashtu mund të provoni të bëni pak stërvitje me intensitet të ulët për shpinën tuaj, në vend që të shtriheni në shtrat gjatë gjithë ditës.

Trashje
Qëndrimi në shtrat për një kohë të gjatë shpesh mund të dëmtojë metabolizmin tuaj dhe ta bëjë atë të ruajë energji në vend që ta shpenzojë atë. Sipas një studimi të kohëve të fundit, njerëzit që flenë 10 ose më shumë orë brenda natës kanë më shumë gjasa të te trashen gjatë 6 viteve të ardhshme.

Depresion
15% e të gjithë pacientëve qe vuajne nga depresioni flenë gjatë gjithë kohës dhe nuk duan ti braktisin shtretërit e tyre asnje moment. Depresioni shprehet me mbingopje ose pagjumësi, e cila mund të ketë efekt negativ në shëndetin tuaj mendor.

Dhimbje koke
Mbingarkesa gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke. Kjo do të dëmtojë neurotransmetuesit tuaj si serotonin dhe me siguri do të shkaktojë dhimbje koke gjatë ditës.

Diabet
Kalimi i ditëve ne gjume mund të dëmtojë aftësinë e trupit tuaj për të procesuar glukozën, gjë që do të çojë në diabetin e tipit 2 me kalimin e kohës. Një studim tregoi se njerëzit që flejnë më pak se koha e rekomanduar kanë më shumë gjasa të zhvillojnë intolerancën e glukozës dhe diabetin sesa ata që flenë normalisht.

Sëmundje zemre
Fjetja shumë dhe shpesh mund të dëmtojë zemrën tuaj. Një studim i kryer shqyrtoi zakonet e gjumit të më shumë se 72 000 grave që flinin më shumë se 11 orë brenda natës dhe rezultatet treguan se ata janë më në rrezik të zhvillimit të sëmundjes së arteries koronare se sa gratë që flinin 8 orë brenda natës.

Këshilla për mposhtjen e mbingarkesës:

Orari i fjetjes
Marrja e një orari të rreptë të gjumit do t’ju ndihmojë të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në kohë. Sigurohuni që të shkëpusni të gjitha pajisjet elektronike një orë përpara se të shkoni në shtrat dhe të merrni mesime yoga në mënyrë që të mund të relaksoheni dhe të flini më mirë.

Ushtrime
Ushtrimi i rregullt pas daljes nga shtrati do të pastrojë mendjen tuaj dhe do të rrisë nivelin tuaj të energjisë.

Dush
Sa here te ndiheni te pergjumur nje dush i ftohte do tju qetesoje menjehere.

Uji
Pini një gotë me ujë të vakët pasi të ngriheni në mëngjes për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar.

Qendro i motivuar
Gjeni një aktivitet që ju pëlqen për të qëndruar të motivuar dhe të thyeni rutinën tuaj të përditshme.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 117 times, 1 visits today)