Segunda-feira, 16/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja pse të gjithë PAPRITMAS ankohen për çrregullime të zorrëve

Ja pse të gjithë PAPRITMAS ankohen për çrregullime të zorrëve

Mosbalancimi i mjedisit ne zorrë

Një nga arsyet kryesore që ju nuk jeni në gjendje për të tretet mirë ushqimi është mosbalancimi bakterial në sistemin tuaj të zorrëve. Një raport ideal që zorrët tëkenë funksionimin e duhur është 85 për qind baktere të mira dhe deri 15 për qind të keqia dhe kur kjo arrihet bakteret e mira lulëzojnë dhe lejohen të bëjnë punën e tyre për të tretur dhe thithur elemente si, fibra dhe sheqerna.

Për fat të keq, një jetë e zakoneve të mbushur me antibiotikë, sheqer, alkool, toksina dhe ushqim “i vdekur” ka shkatërruar ekuilibrin e duhur që kërkojmë për tretje të mirë.

Në përpjekjet tuaja për të rifituar balancën e duhur në florën e zorrëve, merrni në konsideratë ushqimet antibakteriale dhe herbs si hudhra, qepë, rigon, karafil, dhe arrë e zezë. Në të njëjtën kohë konsideroni ushqime të pasura probiotike si perimet me gjethe jeshile dhe ushqime të fermentuara si lakra.

Mungesa e enzimës

Enzimat luajnë një rol kyç në shëndetin tonë duke u mundësuar trupave tanë tretjen e ushqimit. Nëse ne nuk futim enzime të mjaftueshme përmes ushqimit tonë, ne vendosim më shumë presion në pankreas

Për të maksimizuar prodhimin tuaj të enzimeve, fillimisht rritni konsumin tuaj të ushqimit të papërpunuar, organik si papaja, ananasi,perimet e fermentuara. Përtypni ushqimin tuaj tërësisht për t’i përzjerë siç duhet me pështymën tuaj të pasur enzimë, e cila ndihmon procesin e para-tretjes.

Frutat e shtrydhura jane një mënyrë për të rritur me të vërtetë sasinë e enzimeve lehtësisht të asimiluar në sistemin tuaj të tretjes.

Mungesa e magnezit

Magnezi gjithashtu është shumë i implikuar në funksionimin e duhur të muskujve. Një mangësi në magnez shkakton që veprimi peristaltik në sistemin tuaj të tretjes të ngadalësohet menjëherë, gje qe pengon lëvizjen e mbetjeve dhe mbështet procesin e tretjes.Duhet te konsumoni sa me shume sallate të pasur me zarzavate dhe perime me gjethe.

Stresi

Stresi krijon të gjitha llojet e problemeve për sistemin tuaj të tretjes.Mbani stresin tuaj në kontroll përmes kamomilit, kërpudhave mjekësore, kefirit dhe akteve të mirënjohjes, meditimit dhe stërvitjes.

Toksiciteti i metaleve të rënda

Ka shumë lloje të toksinave që mund të shkaktojnë shqetësime të tretjes.
Metale të rënda futen në trupin tonë në mënyra të ndryshme, por disa nga portat më problematike janë nëpërmjet vaksinimeve. Jo vetëm që kjo krijon një barrë të madhe për funksionimin e duhur të mëlçisë, fshikëzës së tëmthit dhe pankreasit (duke përfshirë sekretimin e qelizave për të lehtësuar tretjen), por metalet e rënda gjithashtu i mbysin bakteret e mira për të penguar më tej procesin e tretjes.
Burimi: /realfarmacy
©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 89 times, 1 visits today)