Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja pse keni krizat panik dhe çrregullimet te ankthit janë të lidhura ngushtë me mungesën e hekurit dhe kesaj vitamine

Ja pse keni krizat panik dhe çrregullimet te ankthit janë të lidhura ngushtë me mungesën e hekurit dhe kesaj vitamine

Studiuesit japonezë zbuluan një lidhje thelbësore midis çrregullimeve të ankthit dhe pamjaftueshmërisë së hekurit dhe vitaminës B6. Tashmë është bërë e ditur prej shumë kohësh që çrregullimet nervore dhe emocionale mund të shkaktohen nga mungesa e vitaminës B në trup. Këto vitamina kanë ndikim në shëndetin e trurit.
Këtu janë ushqimet që janë të pasura me vitaminë B:

• Fara kungulli
• Fara luledielli
• Fara liri
• Farërat e susamit
• Fara Chia
• Mish pule dhe gjeldeti
• Mish viçi
• Leng rrushi
• Banane
• Çokollatë e zezë
• Vezë
• Djathi mocarela
• Fistiqet
• Të gjitha llojet e arrave
• Peshku: salmon, ton
• Fruta të thata: kajsi, rrush të thatë
• Banane
• Avokado

Burimi: Fitbodycenter
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 900 times, 1 visits today)