Quarta-feira’, 6/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja për çfarë shërbejnë hurmat arabe

Ja për çfarë shërbejnë hurmat arabe

Hurma
Kombinimi i shegës dhe hurmave arabe me farë është një kombinim perfekt për të parandaluar bllokimin e arterieve. Kjo është një përzierje e cila mund të zvogëlojë forcimin në zemër me 33% dhe redukton yndyrën e depozituar në 28%.
Sipas një studimi thuhet se një gotë me lëng shege mund të përmirësojë shëndetin e zemrës. Ky kombinim i lëngut dhe frutit mund të mbrojë kundër sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru. Shega dhe hurmat arabe përmbajnë antioksidantë, të cilat zvogëlojnë një proces të quajtur aterosklerozë, ku arteriet bëhen të vështira për t’u bllokuar dhe depozitat yndyrore reduktohen me rreth një të tretën.
Nëse njëra prej pllakave pëson këputje, atëherë ajo mund të formojë mpiksje të gjakut që mund të bllokojë furnizimin me gjak të zemrës, duke shkaktuar në këtë mënyrë një sulm në zemër.
Studiuesit vunë re se njerëzit me rrezik të lartë për problemet e zemrës, por edhe njerëzit e shëndetshëm, mund të përfitojnë nga pirja e gjysmë gote lëng shege në ditë së bashku më konsumimin e tre hurmave arabe.

(Visited 274 times, 1 visits today)