Quinta-feira, 4/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja me çka largohet era e hudhrës

Ja me çka largohet era e hudhrës

Hudhra, është e shëndetshme për trupin e njeriut, por lëshon një erë jo të këndshme pas ngrënies.
Për të shmangur erën e pakëndshme, mjafton të hahet një mollë, ose të pihet çaj jeshil, pasi kemi konsumuar hudhër. Dhe këto nuk janë të vetmit për të parandaluar erën që mban hudhra pas ngrënies.

Edhe një gotë e vogël me qumësht mund të ndihmojë në largimin e erës së hudhrës në frymëmarrje.
Studiuesit kanë shpjeguar se era e athët e hudhrës është krijuar nga komponimet që përmbajnë squfur dhe që lëvizin në gjak.

Molla përmban një enzimë oxidating, e cila e ekspozuar ndaj ajrit mundëson një reaksion kimik që heq sulfitet, të cilat përmbahen në hudhër./indeksonline/

(Visited 229 times, 1 visits today)
Top