Sexta-feira, 13/12/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja ç’ndodh në trupin tone një orë pasi të pimë Coca-Cola ? Studiuesi turk ka klasifikuar keto deme ne 8 kategori:

Ja ç’ndodh në trupin tone një orë pasi të pimë Coca-Cola ? Studiuesi turk  ka klasifikuar keto deme ne 8 kategori:

Ja ç’ndodh në trupin tone një orë pasi të pimë Coca-Cola ??

Studiuesi turk prof.Dr. Xhanan Karataj ,ka folur reth demeve qe shkakton në 60 minuta nje gotë Coca-Cola.

Ai i ka klasifikuar keto deme ne 8 kategori:
1) 10 minutat e para: gjaku juaj perthith 10 luge çaji sheqer.Kjo eshte 100 here me e madhe se doza ditore qe duhet te marrë trupi. Mos-shkaktimi i te vjellave nga kjo sasi e sheqerit, ka te bëjë me permbajtjen e acidit fosforik ne pije.
2) 20 minutat e para: rritet shume niveli i sheqerit ne gjak. Si pasoje e kesaj, pankreasi prodhon me shume insuline dhe teprica e sheqerit filon te depozitohet ne trajte yndyrore ne melçi.
3) Brenda 40 minutave: e gjithe kafeina ka hyre tashme ne qarkullim. Eshte rritur presioni i gjakut dhe duke u prodhuar me shume sheqer nga melçia ai kalon perseri ne gjak dhe rrit nivelin e sheqerit.
4) Brenda 45 minutave: rritet struktura dopaminë ne tru dhe nxitet ndjenja e kenaqêsis(lumturise- nje efekt i ngjashem me ate te heroines).
5) Brenda 60 minutave: krijohet nje ndjenje e papritur urie.
6) Perseri do te pini Coca-Cola dhe te hani embelsira.
7) Sa me shume qe te vazhdoje ky cikel shtohet dhe depozitimi i yndyres(vjamosja) ne melçise dhe bark, ne te gjitha qelizat e trupit zhvillohet rezistenca ndaj insulines dhe leptines.
Tashmë keni filluar te shendosheni dhe te jeni me te ndjeshem ndaj te gjitha semundjeve degjenerative.

(Visited 167 times, 1 visits today)
Top