Sábado, 23/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja ç’ndodh në trup tone një orë pasi të pimë Coca-Cola

Ja ç’ndodh në trup tone një orë pasi të pimë Coca-Cola
coca cola
Studiuesi turk prof.Dr. Xhanan Karataj ,ka folur reth demeve qe shkakton në 60 minuta nje gote Coca-Cola. 

Ai I ka klasifikuar keto deme ne 8 kategori:
1) 10 minutat e para: gjaku juaj perthith 10 luge çaji sheqer.Kjo eshte 100 here me e madhe se doza ditore qe duhet te marrë trupi. Mosshkaktimi i te vjellave nga kjo sasi e sheqerit, ka te bëjë me permbajtjen e acidit fosforik ne pije.
2) 20 minutat e para: rritet shume niveli i sheqerit ne gjak. Si pasoje e kesaj, pankreasi prodhon me shume insuline dhe teprica e sheqerit fillon te depozitohet ne trajte yndyre ne melçi.
3) Brenda 40 minutave: e gjithe kafeina ka hyre tashme ne qarkullim. Eshte rritur presioni i gjakut dhe duke u prodhuar me shume sheqer nga melçia ai kalon perseri ne gjak dhe rrit nivelin e sheqerit.
4) Brenda 45 minutave: rritet struktura dopamine ne tru dhe nxitet ndjenja e lumturise.( nje efekt i ngjashem me ate te heroines).
5) Brenda 60 minutave: krijohet nje ndjenje e papritur urie.
6) Perseri do te pini Coca-Cola dhe te hani embelsira.
7) Sa me shume qe te vazhdoje ky cikel shtohet dhe yndyrosja e melçise dhe barkut, ne te gjitha qelizat e trupit zhvillohet rezistenca ndaj insulines dhe leptines.
Tashmë keni filluar te shendosheni dhe te jeni me te ndjeshem ndaj te gjitha semundjeve degjenerative.

Marrë nga revista ZAMAN

(Visited 57 times, 1 visits today)
Tags:
Top