Terça-feira, 15/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja cka ndodhe nese shejtani e liron gomarin

Ja cka ndodhe nese shejtani e liron gomarin

Një gomarë e kishin lidhur për druri. Erdh shejtani dhe e zgjidhi. Gomari u fut në arat e komshinjve dhe nisi të hajë ç’i dilte para. Bashkëshortja e bujkut – pronarit të arës, kur pa gomarin, mori pushkën dhe e vrau. Pranari i gomarit dëgjoi pushkën dhe kur pa gomarin të mbytur, u hidhërua dhe e qëlloi gruan e bujkut me armë zjarri. Kur erdhi bujku në shtëpi dhe gjeti gruan të vrarë, mori pushkën dhe vrau pronarin e gomarit.
E pyetën shejtanin: ç”bëre?! Tha: asgjë, thjeshtë e lirova gomarin.
Mesazhi i tregimit: nëse dëshironi të shkatërroni një vend, zgjidhni gomerët.

Nga arabishtja: Agim Bekiri

(Visited 204 times, 1 visits today)
Top