Quarta-feira’, 19/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ja cilat sëmundje shëron soda e bukës

Ja cilat sëmundje shëron soda e bukës

Një ndër përbërësit më të nënvlerësuar dhe që njerëzit mendojnë se përdorimi i saj i vetëm është në kuzhinë është soda e bukës, transmeton Syri.net.

Soda është një ilaç shumë i fuqishëm natyrorë që trajton dhe parandalon shumë shqetësime, por shumica prej nesh nuk e dinë.

Soda e bukës përmban fosfat monocalcium dhe bikarbonat natriumi elementë të cilët ndihmojnë në :

Lehtësimin e urthit

Kur acidi i stomakut ju ngjitet deri në ezofag shkakton djegie të stomakut. Kjo gjendje mund të trajtohet duke pirë ujë me sodë buke.

Neutralizon pH e organizmit

Konsumimi i ½ lugë sodë buke përzier me 1 gotë me ujë do të rivendosë ekuilibrin e pH në trupin tuaj.

Trajton gurët në veshka.

Përmirëson performancën fizike.

Konsumi i rregullt i sodës së bukës do të shpërbëjë gurët në veshka.

Sode është tepër alkaline, që do të thotë se ul nivelet e acidit laktik i cili kontrakton muskujt tuaj.

Soda është një metodë efektive për të parandaluar grumbullimin e acidit.

(Visited 222 times, 1 visits today)
Top